Geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıbbın reklam hukukundaki yeri
The place of traditional, complementary and alternative medicine in advertisement law
  1. Tez No: 532897
  2. Yazar: ERTUĞRUL MIHÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Reklamcılık, Law, Advertising
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Modern tıp diye adlandırılan günümüz tıp dünyası, her geçen gün yeni bir buluşa imza atmaktadır. Bir zamanlar çaresiz olarak adlandırılan hastalıklar modern tıp sayesinde tedavi edilmektedir. Fakat teknolojideki tüm gelişme ve imkânlardan istifade ediyor olmasına rağmen modern tıbbın imkânları bugün dahi bazı hastalıklar karşısında çaresiz kalmaktadır. İşte bu çaresizliğin yaşandığı boşlukları da yüzyıllardır kendi yöntemleri ile geleneksel ve alternatif tıp uygulamaları doldurmaktadır. Çalışmada geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıbbın tanımları yapılmış ve ayrıca bu alanların önündeki hukuki engellere değinilmiştir. Bu engellerin kaldırılması ile beraber aslında modern tıp ile alternatif tıbbın beraber bir paydada buluşabileceği aşikârdır.
Özet (Çeviri)
The modern medical world, which is called modern medicine, is opening a new invention every day. Diseases, once called helpless, are treated by modern medicine. But despite the fact that it benefits from all the developments and opportunities in technology, the possibilities of modern medicine still maintain its helplessness against some diseases today. For centuries, the gaps in which this helplessness is experienced are filled with traditional methods and alternative medical practices. The legal barriers to alternative medicine are mentioned in the study. With the removal of these obstacles, it is obvious that modern medicine and alternative medicine will meet together in a podium.