Rize ilinde ayaktan tedavi gören kumar bağımlısı bireylerin dürtüsellik ve aile ilişkilerinin incelenmesi
Examination of impulsivity and family relations of gambing addictive individuals in Rize province
- Tez No: 717482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Davranışsal bağımlılıklar insanlık tarihi kadar eskidir. Bireylerin davranışlar karşısında kendisini huzurlu, keyifli, heyecanlı hissetmesi, yapılan davranışa karşın alışkanlık kazanmasına yol açmıştır. Kumar bağımlılığı son dönemlerde ciddi bir halk sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireye psikolojik boyutta zarar verirken aynı zamanda bireyin çevresine ve ailesine de zarar vermektedir. Bu doğrultuda aile ilişkileri olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu araştırma kumar bağımlılığı nedeniyle ayaktan tedavi edilen bireylerde dürtüsellik ve aile ilişkileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Rize iline bağlı Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nde ayaktan tedavi alan, çalışmaya katılmak isteyen ve dahil edilme kriterlerine uyan 51 danışanla gerçekleştirilmiştir. Verileri elde etmek için Sosyodemografik Veri Formu, Barratt Dürtüsellik Ölçeği ve Aile Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS v.21 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde kumar bağımlılarının Sosyodemografik verilerinin farklılık gösterdiği gözlenmiştir. Cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve yaş kriterleri ayırt edici faktör olmuştur. Cinsiyet değişkeninde kadınların kumar oynama oranı erkeklere oranla daha düşük bulunmuştur. Kumar bağımlısı olan bireylerin dürtüsellik semptomlarının yüksek olduğu saptanmıştır. Katılımcıların medeni durumları incelendiğinde aile değerlendirme ortalamaları ile dürtüsellik ve dürtüselliğin alt boyutları arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Katılımcıların çalışma durumlarına göre Aile Değerlendirme Ölçeği Problem Çözme alt boyutları arasında anlamlı ilişkiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Behavioral addictions are as old as human history. The fact that individuals feel peaceful, pleasant and excited in the face of their behavior has led them to gain a habit despite the behavior. Gambling addiction has recently emerged as a serious public problem. While it harms the individual psychologically, it also harms the individual's environment and family. In this respect, family relationships are negatively affected. This study was conducted to examine the relationship between impulsivity and family relationships in individuals treated for gambling addiction. The research was carried out with 51 clients who received outpatient treatment at the Green Crescent Counseling Center in Rize, who wanted to participate in the study and who met the inclusion criteria. Sociodemographic Data Form, Barratt Impulsivity Scale and Family Rating Scale were used to obtain data. The obtained data were analyzed using SPSS v.21 statistical program. When the results obtained were evaluated, it was observed that the sociodemographic data of gambling addicts differed. Gender, marital status, education level, employment status and age criteria were the distinguishing factors. In the gender variable, the gambling rate of women was found to be lower than that of men. It has been determined that individuals with gambling addiction have high impulsivity symptoms. When the marital status of the participants was examined, no significant relationship was found between the family evaluation averages and the sub-dimensions of impulsivity and impulsivity. According to the working status of the participants, a significant relationship was found between the Problem Solving sub-dimensions of the Family Evaluation Scale.