Yusuf Atılgan romanlarında erkeklik temsilleri
Representations of masculinity in Yusuf Atılgan's novels
  1. Tez No: 717491
  2. Yazar: RUBABE GÖKÇEN ÇİFLİK CHAMBERLIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı yazın hayatı boyunca anlatılarında erkek öznenin kendisini ve çevresini algılayışını, toplumsal cinsiyet rollerini, cinselliğin özne için anlamını eleştirel bir boyutla ele alan Yusuf Atılgan'ın romanlarındaki anlatı stratejilerini araştırmaktır. Aylak Adam, Anayurt Oteli ve Canistan adlı romanlardaki ana karakterlerin yaşamını çocukluktan itibaren deneyimledikleri erkeklik performansları belirler. Bu karakterler çocukluktan itibaren toplumsal cinsiyet rolleriyle bezeli erkeklik performanslarıyla çatışma yaşar. Karakterler erkeklik rolleriyle örtüştüğünde iktidar alanı oluştururken toplumsal cinsiyet rollerinin dışına çıktıkları durumlarda ise dışlanır. Karakterlerin çocukluktan itibaren eril düzenin kodlarıyla uyumlanma sürecini konu alan bu karakter romanlarında her üç karakterin de birbiriyle örtüşen erkeklik rollerine veya farklı erkeklik hallerine denk düştüğü görülür. Bu farklı erkeklik örüntülerinin Atılgan romanlarında birbiriyle kurduğu benzerlikler ve farklılıklar erkekliğin durağan bir yapı olmadığını, tam tersine farklı sosyoekonomik, toplumsal durumlarla değişen, dönüşen bir performans olduğunu gösterir. Bu araştırmada Yusuf Atılgan'ın romanlarında oluşturduğu anlatım stratejilerini, karakter dönüşümlerini, dil ve anlatıcı unsurları incelenerek anlatılardaki toplumsal cinsiyet rollerinin nasıl temsil edildiği kapsamlı şekilde ortaya konmuştur. Tez çalışmasının amacı Yusuf Atılgan edebiyatına yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlayarak erkeklik çalışmalarının Yusuf Atılgan edebiyatı bağlamında zenginleştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the narrative strategies in Yusuf Atılgan's novels, which critically address the male subject's perception of himself and his environment, gender roles, and the understanding of gender throughout Atılgan's literary life. The lives of the main characters in the novels Aylak Adam, Anayurt Oteli and Canistan are determined by the masculine codes they have experienced since childhood. These characters clash with their masculinity performances, which were shaped by gender roles from childhood. When the characters conform to masculinity roles, they gain power in society, and when they do not conform to these roles, they are excluded from society. In these novels, which deal with their characters' adaptation to the codes of the patriarchy, one can see that all three male main protagonists correspond to overlapping masculinity roles or different states of masculinities. The similarities and differences between these different patterns of masculinity in Atılgan novels show that masculinity is not a static structure, on the contrary, it is a performance that changes and transforms with different socioeconomic and social situations. In this study, the narrative strategies, character transformations, language and narrator elements created by Yusuf Atılgan in his novels are examined and how gender roles in the narratives are represented are studied in detail. The aim of the thesis is to enrich masculinity studies in the context of Yusuf Atılgan literature by bringing a new perspective to Yusuf Atılgan literature.