A critique of davidsonian theories of metaphor
Davidson'cı metafor teorilerinin eleştirisi
  1. Tez No: 717571
  2. Yazar: ZEYNEP GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEHEZKEL BERKOVSKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Zengin imgelemleri ve yarattıkları benzersiz etkiler ile metaforlar pek çok farklı söylemde kullanılmıştır. Peki bunların dildeki ve iletişimdeki işlevleri nelerdir? Hangi tip mekanizmalar metaforsal yorumlamayı yönlendirmektedir? Bu temel sorular, felsefe ve dilbilimi çerçevelerinde yer alan, farklı metafor teorileri arasındaki fikir ayrılıklarını beslemiştir. Metafora özgü bir anlam kategorisi olduğunu reddetmesi ve yarattığı özel etki üzerinden metaforu tanımlaması ile, Davidson sürerlilikte olan metafor tartışmasının ortaya çıkışında önemli bir rol oynamıştır. Lepore ve Stone, Davidson'cı geleneğin tarafında yer almıştır. Özellikle dil kullanıcılarının yaratıcılığını, içeriğin kalıplaşmışlığına karşı vurgulayarak, metaforsal içeriğin açık uçlu ve anlamsal olarak belirsiz olduğunu iddia etmişlerdir. Buna ek olarak, Lepore ve Stone bu argümanları, tahkikat temelli dil ve iletişim modelleri için esaslı olan yaratıcılık ve gelenek arasındaki ayrım, ve aynı zamanda konuşmasal kayıt kavramının üzerine kurmuştur. Bu tezde, özellikle, açık uçluluk argümanına odaklanarak, Davidson'cı metafor teorilerinin bir eleştirisini sunuyorum. Sıradan ve yaratıcı/şiirsel olmak üzere, iki tür metafor arasında bir ayrım yapmamız gerektiğini savunuyorum. Sıradan metaforların, Lepore ve Stone'un anladıkları türden bir açık uçluluk göstermediğini iddia ediyorum. Açık uçluluğa yeni bir yorum getirerek, düz anlatımsal içeriğin metaforsal içeriğe benzer olarak görülebileceğini gösteriyorum. Sunduğum radikal görüşümün karşılaşabileceği olası zorlukları aşmak adına, edimbilimsel ya da bağlamsal teorilere yönelmek yerine, Fillmore'un çerçeve kavramına yönelerek sözcüksel öğelere gömülmüş bilginin hem metaforsal hem de düz anlatımsal içeriği anlamamızdaki rolünü gösteriyorum.
Özet (Çeviri)
With their rich imagery and unique effects they generate, metaphors have been used in a variety of discourse. But what are their functions in language and communication? Which mechanisms govern the metaphorical interpretation? These fundamental questions fueled dissensus between different theories of metaphor in philosophical and linguistic frameworks. In the emergence of this ongoing debate, Davidson's rejection of a special category of metaphorical meaning and his characterization of metaphor in terms of a special effect had an influential role. Lepore and Stone side with the Davidsonian tradition. By stressing the creativity of the user against the conventionality of content, they argue that metaphorical content is open-ended and semantically indeterminate. Moreover, Lepore and Stone ground these arguments in their distinction between imagination and convention, as well as in the notion of conversational record, which are fundamental to their inquiry-based model of language and communication. In this thesis, I present a critique of Davidsonian theories of metaphor, by particularly focusing on their argument from open-endedness. I argue that we must distinguish between two types of metaphors: poetic/creative and ordinary. I claim that ordinary metaphors are not open-ended in the way Lepore and Stone understand them to be. By offering a new interpretation of open-endedness, I illustrate how literal content can, in this regard, be similar to metaphorical. To solve potential challenges of my radical view, rather than providing a pragmatic or contextualist account, I turn to Fillmore's notion of frames and illustrate the role of information, embedded in lexical items, on our understanding of literal and metaphorical content.