A critique of Inter-American Development Bank's neoliberal discourse of exclusion
Inter-American Development Bank' in neoliberal dışlanma söyleminin eleştirisi
- Tez No: 250661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dışlanma son yirmi yılda nispeten dezavantajlı insanları, grupları vekesimleri tanımlamak için kullanılan popüler bir terim haline gelmiştir.Kavramların masum olmadıklarını göz önünde bulundurarak dışlanmateriminin diğer benzer terimler olan yoksulluk, marjinalleşme ve altsınıf gibiterimlerden farklı olarak neleri dışladığı ve kapsadığı düşünülmelidir.Bu tez, bu sorulara Inter-American Development Bank' in (IDB) LatinAmerika' da ki dışlanma söylemi üzerine odaklanarak cevap vermeyeçalışacaktır. IDB' nin dışlanma söyleminin egemen neoliberal ideolojininpost-Washington uzlaşması dönemde yeniden üretimini amaçladığını önesürecektir. IDB' nin dışlanma söylemi dışlanma ve yoksulluğu birbirindenayırarak, dışlanmayı bazı devletlerle ve toplumlara özgü uygulamalarla,davranışlarla ve kültürlerle özdeşleştirerek, devletlerin ve toplumların iyiyönetişimle birlikte neoliberal dönüşümlerine meşru bir zeminhazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Exclusion has become a popular term in the recent two decades which is usedto designate to the relatively disadvantageous people, groups, parties indifferent societies. Given the fact that concepts are not innocent, there is aneed to think on the question of what ?exclusion? as a concept excludes andincludes different from other relevant concepts such as poverty,marginalization, and/or underclass.This thesis will try to answer these questions by focusing on the Inter-American Development Bank?s (IDB) discourse on exclusion in LatinAmerica. It will argue that the IDB?s discourse on exclusion aims toreproduce the dominant neoliberal ideology in its post-Washington version.For by differentiating ?exclusion? from ?poverty? by associating the formerwith the practices, acts and cultures of social and political institutions specificto particular societies and states, IDB?s exclusion discourse creates alegitimate ground to proceed with the neoliberal transformations of states andsocieties in line with good governance.