Negative impact of greenwashing on consumer perception and brand image in food industry in Turkey
Türkiye'deki yiyecek endüstrisinde yeşil aklamanın tüketici algısı ve marka imajı üzerindeki negatif etkisi
  1. Tez No: 717570
  2. Yazar: GÜNEŞ CANSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez, yeşil aklama olarak adlandırılan ve tüketici aldatmasıyla sonuçlanan yeşil pazarlama uygulamalarının yanlış kullanımını ele almaktadır. Bu amaçla, yeşil aklamadan etkilenen pazarlama kavramları belirlenmiş ve tanımlanmıştır. Ayrıca bu kavramların yeşil aklama ile ilişkisi incelenmiştir. Bu makale, Türkiye'deki gıda endüstrisi dahilinde yeşil aklamanın olumsuz etkisini gözlemlemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the misusage of green marketing practices resulting with consumer deception which is called greenwashing. For this purpose, marketing concepts that are affected by greenwashing have been determined and defined. In addition, the relationship between those concepts and greenwashing has been examined. This paper observes the negative effect of greenwashing within the constraints of food industry in Turkey.