Ortaokul öğrencilerinin sosyal bilgiler dersinde Instagram kullanımlarının değerlendirilmesi
The evaluation of secondary students' instagram use in social studies course
  1. Tez No: 717573
  2. Yazar: ELİF AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAĞDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında kullanılan aletler günümüzde bilgi edinme araçlarının farklılık göstermesine zemin hazırlamıştır. Dünyayla ilgili haberleri, güncel bilgileri, ansiklopedilerdeki bilgileri, ülke gündemini, kütüphanelerdeki kitapları, sözlükleri ve daha birçok yazılı eseri tek bir hareketle insanlara ulaştıran cihazları ve uygulamaları bireylerden bağımsız düşünmek olanaksızdır. Bu yüzden eğitim alanında da tüm bu cihaz ve uygulamalar kullanılmaktadır. Özellikle akıllı cep telefonlarında yer alan sosyal medya uygulamaları bu kapsamda önemlidir. Akıllı cep telefonlarında yer alan sosyal medya uygulamalarından biri olan We Are Social ve Hootsuite'in düzenlediği 2021 Dijital Global Raporu'na göre 13 yaştan itibaren Instagram resmî kullanım yaşında Türkiye'de 1. sırada yer almaktadır. Sosyal Bilgiler dersinin genel ve özel amaçları göz önüne alındığında sosyal medya kullanımının diğer derslere nazaran Sosyal Bilgiler derslerini daha fazla etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada sosyal medya araçlarından biri olan Instagram'da yer alan Sosyal Bilgiler dersiyle alakalı hesapların öğrenciler tarafından kullanımı değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemi ortaokul 7. sınıf öğrencilerinden Instagram uygulamasını kullananlar arasından gönüllülük esasına göre kasıtlı olarak belirlenen 12 öğrenciden oluşmuştur. Çalışmada 7. sınıf öğrencilerinin tercih edilme sebebi; Türkiye'nin 13 yaştan itibaren kullanım ile Global Dijital Raporu 2021 verilerine göre dünyada Instagram kullanımında 1. olmasıdır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması ile yapılmıştır. Araştırma verileri katılımcılarla yüz yüze görüşme (mülakat) yapılarak toplanmıştır. Ayrıca katılımcıların izni alınarak ses kaydıyla veri toplama süreci desteklenmiştir. Toplanan veriler betimsel analiz yoluyla değerlendirilmiştir. Öğrenciler Instagram'da Sosyal Bilgiler dersiyle ilgili hesaplarda kısa video anlatımlarına ve soru paylaşımlarına dikkat etmektedirler. Çalışmanın sonucunda öğrencilerin Instagram kullanımının artmasıyla birlikte bu platformun eğitim-öğretim için kullanılabileceği konusunda fikir vermektedir. Özellikle Sosyal Bilgiler derslerinde sosyal medya kullanımının öğrenci, öğretmen ve öğretim programları kapsamında akademik çalışmaların artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The tools used in the technology age we live in have paved the way for the differentiation of the means of obtaining information today. Up-to-date information about the world, those in encyclopedias, the world in the world, books in libraries, books in dictionaries and more can be obtained from the world, which is delivered from users and applications with a single action. All these devices and applications are used in this field of education. This is especially important in media applications on smartphones. According to the 2021 Digital Global Report, we are located in Turkey, which ranks 1st in official use of Instagram from the age of 13. It takes social studies classes more into consideration for social studies students in order to plan general and specific projects. In this study, the field used in Instagram, which is one of the social studies, can be evaluated through the use of accounts. The sample of the study consisted of 12 secondary school 7th grade students who were deliberately determined on a voluntary basis among those who used the Instagram application. The reason why 7th grade students were preferred in the study; According to the Global Digital Report 2021 data, Turkey is the 1st in the world in the use of Instagram with usage starting from the age of 13. The research was conducted with a case study, which is one of the qualitative research methods. The research data were collected through face-to-face interviews (interviews) with the participants. In addition, the data collection process with audio recording was supported by obtaining the permission of the participants. The collected data were evaluated through descriptive analysis. Students pay attention to short video narrations and question sharing in the accounts related to the Social Studies course on Instagram. As a result of the study, it gives an idea that this platform can be used for education with the increase in the use of Instagram by students. It is recommended to increase the use of social media especially in Social Studies courses in academic studies within the scope of students, teachers and teaching programs.