Policy measures on try offshore swap markets and their effects on foreign exchange trade volume
Yurt dışı TL swap piyasalarına yönelik alınan önlemler ve döviz işlem hacmine etkileri
- Tez No: 717595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜNALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Döviz piyasaları ekonomiler için büyük önem taşımaktadır. Çünkü döviz piyasasının derinleşmesi bir ekonominin dışa açıklığının göstergesi olduğu kadar finansal gelişmişliğin de bir göstergesidir. Ayrıca döviz piyasası, üretim ile işsizliği, enflasyon ve uluslararası sermaye akımlarını; reel efektif döviz kuru, ithalat, emtia fiyatları, risk ve varlık getirileri aracılığıyla etkiler. Bu kapsamda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Amerikan Doları/TL kurundaki yukarı yönlü oynaklığa karşılık yurt dışı swap piyasalarına yönelik önlemler almaya başladı. Bu tez, bu tür önlemlerin döviz işlem hacmi üzerindeki etkilerini GARCH modelini kullanarak incelemektedir. Sonuçlar, bu önlemlerin spot, forward ve swap döviz işlem hacmi üzerinde sınırlı ancak önemli etkisinin olduğunu göstermektedir. Sonuçlar ayrıca kısıtlayıcı önlemlerin döviz işlem hacmi üzerinde olumsuz etkisi olurken gevşeyici önlemlerin olumlu etkisinin olduğunu belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
FX markets are of great importance for economies. Because FX market deepening is an indicator of financial development as well as an indicator of openness of an economy. Also FX market affects production and unemployment, inflation and international capital flows through the real effective exchange rate, import, commodity costs, risk and asset gains. In this respect, The Banking Regulation and Supervision Agency (BRSA) started to establish measures for offshore swap markets in response to the upward volatility in the USDTRY exchange rate. This thesis examines the effects of such measures on the FX trade volume by using the GARCH model. The results show that these measures have a limited yet significant effect on the spot, forward and swap FX trade volume. The results also suggest that while restrictive measures have a negative effect on FX trade volume, bending measures have a positive effect.