Tampon çözeltiler konusunda zihinsel modellerin belirlenmesi
Determination of mental models for buffer solutions
  1. Tez No: 717618
  2. Yazar: NAZLI GİZEM TİMURCAN ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SEÇKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı kimya öğretmen adaylarının tampon çözeltiler konusundaki zihinsel modellerinin belirlenmesidir. Örneklem grubu Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliği Programına devam eden 35 kimya öğretmen adayından oluşmaktadır. Tüm katılımcılar Analitik Kimya I ve II derslerinde tampon çözeltiler konusunu görmüşlerdir. Veriler, açık uçlu 10 tane soru içeren bir ölçme aracı ile toplanmıştır. Sorularda tampon çözelti kavramı, tampon çözeltilerde denge, tampon çözeltilerde tepkime mekanizması ve tampon çözeltilerin kullanım amacına yer verilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından betimsel içerik analizi ve temalara göre matrisleme yapılarak, hibrit bir yöntemle analiz edilmiştir. Kimya öğretmen adaylarının tampon çözeltilerle ilgili kavramsal düzeyde anlamalara sahip oldukları ve zihinsel modellerinin bilimsel olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the mental models of chemistry teacher candidates about buffer solutions. The sample group consists of 35 chemistry teacher candidates attending the Faculty of Education Chemistry Teaching Program. All participants saw the topic of buffer solutions in Analytical Chemistry I and II courses. Data were collected with a scale containing 10 open-ended questions. In the questions, the concept of buffer solutions, equilibrium in buffer solutions, reaction mechanism in buffer solutions, and the purpose of use of buffer solutions are discussed. The data were analyzed by the researcher with a hybrid method, using descriptive content analysis and matrixing according to themes. It has been determined that chemistry teacher candidates have conceptual understandings of buffer solutions and that their mental models are not scientific.