Öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the prospective teachers' lifelong learning and communication skills
  1. Tez No: 717628
  2. Yazar: NEVRA DİDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme ve iletişim becerileri arasındaki ilişki ve bu iki yapı açısından cinsiyet, öğrenim türü ve bölüm değişkenlerine göre farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma tarama modeline uygun olarak yapılmış betimsel bir çalışmadır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 öğretim yılında öğrenim gören Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesinden 312 son sınıf lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Bu öğrenciler toplamda 1023 kişi olan son sınıf öğrencilerinden seçilmiştir. Bu çalışmada araştırmaya katılan öğretmen adaylarına Owen ve Bugay (2014) tarafından geliştiren 25 maddeden oluşan iletişim becerileri ölçeği ile Wielkiewicz ve Meuwissen (2014) tarafından geliştirilen Engin, Kör ve Erbay (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan 15 maddeden oluşan yaşam boyu öğrenme ölçeği uygulanmıştır. Her bir faktör için hipotez testi türü, verilerin demografik özellikler bazında normal dağılıma uygunluğuna göre seçilmiştir. Normallik testleri için Shapiro-Wilk testine bakılmıştır. Hipotez testlerinin seçiminde puanların normal dağılıma uygunluklarına göre ve demografik değişkenlerin grup sayıları göz önüne alınarak iki gruplu veriler için Mann-Whitney U testi; ikiden fazla grup sayısına sahip veriler için de Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Çok gruplu veriler için çoklu karşılaştırma testlerinde Bonferonni düzeltmesi ile Dunn testi baz alınmıştır. Ayrıca alt boyutlara ait puanlar arasındaki korelasyonları incelemek amacıyla Spearman korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, araştırmaya dahil olan bireylerin cinsiyet, öğrenim türü ve bölüm değişkenleri ile iletişim becerileri ölçeğinin alt boyutları olan iletişim ilkeleri ve temel beceriler, kendini ifade etme, etkin dinleme ve sözel olmayan iletişim, iletişim kurmaya isteklilik karşılaştırılma sonuçlarına bakıldığında anlamlı bir farkın olmadığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda bireylerin cinsiyet, öğrenim türü ve bölüm değişkenleri ile yaşam boyu öğrenme ölçeğine ait almış oldukları puanların istatistiksel açıdan bir farklılığının olmadığı belirlenmiştir. Yaşam boyu öğrenme ölçeği ile iletişim becerileri ölçeği arasında pozitif yönde yüksek düzeyde bir ilişki, yaşam boyu öğrenme ölçeği ile iletişim ilkeleri ve temel beceriler, kendini ifade etme, etkin dinleme ve sözel olmayan iletişim ve iletişim kurmaya isteklik arasında orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca iletişim ilkeleri ve temel beceriler ile kendini ifade etme, etkin dinleme ve sözel olmayan iletişim, iletişim kurmaya isteklik arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü yüksek bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been examined the relationship between prospective teachers' lifelong learning and communication skills; and whether there is any difference in terms of these two structures according to the variables of gender, education type and department. The research is a descriptive study conducted in accordance with the scanning model. The study group of this research consists of 312 senior undergraduate students from Atatürk University, Kazim Karabekir Faculty of Education in the 2020-2021 academic year. These students have been selected from the senior students, who are 1023 in total. In this study, a 25-item communication skills scale, developed by Owen and Bugay (2014) and a lifelong learning scale consisting of 15 items, developed by Wielkiewicz and Meuwissen (2014) and adapted into Turkish by Engin, Körve Erbay (2017) have been applied to prospective teachers, participated in the research. The hypothesis test type for each factor has been chosen according to the conformity of the data to the normal distribution on the basis of demographic characteristics. Shapiro-Wilk test has been used for normality tests. In the selection of the hypothesis tests, the conformity of the score points to the normal distribution and the group numbers of the demographic variables have been taken into account and Mann-Whitney U test for two-group data; Kruskal-Wallis test for data with more than two groups have been used. Multiple comparison tests for multi-group data are based on Dunn's test with Bonferroni correction. Also, the Spearman correlation test has been applied to examine the correlations between the score points of the sub-dimensions. According to the results of the study, when the gender, education type and department variables of the individuals participated in the research and their communication principles and basic skills, self-expression, active listening and non-verbal communication, willingness to communicate, which are sub-dimensions of communication skills scale, are compared it has been observed that there is no significant difference. At the same time, it has been determined that there is no statistical difference between the gender, education type, department variables and the scores they got from the lifelong learning scale. It has been found a high level of positive correlation between the lifelong learning scale and the communication skills scale, and a moderate relationship between the lifelong learning scale and communication principles and basic skills, self-expression, active listening, non-verbal communication and willingness to communicate. In addition, it has been concluded that there is a statistically high positive correlation between communication principles and basic skills and self-expression, active listening and non-verbal communication, and willingness to communicate.