Yaşam boyu öğrenme yeterlikleriyle ilişkili değişkenlerin incelenmesi
Examination of the variables related to lifelong learning competencies
- Tez No: 823843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünyada yaşanan hızlı gelişimin sonucunda çağa uymanın ön koşulu sürekli öğrenme ile mümkün olmaktadır. İlerlemenin devamlılığı, bireylerin günden güne bilgi ve becerilerini artırması anlamına gelmektedir. Bu bağlamda karşımıza yaşam boyu öğrenme kavramı çıkmaktadır ki bu kavramın sürekliliğinde eğitime ve eğitimcilere büyük rol düşmektedir. Araştırmanın amacı öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenmeleri, 21.yüzyıl becerileri, teknoloji öz yeterliği ve bireysel yenilikçilik düzeylerinin belirlenmesi, aralarındaki ilişkinin incelenmesi ve buna bağlı öneriler sunulmasıdır. Araştırmada nicel bir yöntem olan tarama modeli kullanılmıştır. Veriler toplamda 73 maddeden oluşan dört farklı ölçek (Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeği, Çok Boyutlu 21.Yüzyıl Becerileri Ölçeği, E- öğrenme Hazır Bulunuşluk Ölçeğinin teknoloji kullanım öz yeterliği alt ölçeği ve Bireysel Yenilikçilik Ölçeği) ve demografik özellikler formu ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde parametrik veriler için bağımsız gruplar T Testi, ANOVA ve LSD testi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin incelenmesinde korelasyon analizleri yapılmış olup, kurulan ilişkisel model YOL analizi yöntemi ile test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme puanlarının yüksek olduğu görülmüş ve bu durum cinsiyete göre farklılaşmadığı sonucu elde edilmiştir. Yaşam boyu öğrenmenin birçok alt boyutu ile teknoloji kullanım öz yeterliği ve bireysel yenilikçilik ile pozitif yönde bir ilişki bulunmaktadır. Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği, teknoloji kullanım öz yeterliğinin alt boyutları ile pozitif bir korelasyona sahiptir. Teknoloji kullanım öz yeterliği ve Bireysel Yenilikçilik Ölçeği puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki vardır. Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeğinin eleştirel düşünme ve problem çözme alt boyutu ile teknoloji kullanım öz yeterliğinin bilgisayar öz yeterliği alt boyutu ve internet öz yeterliği alt boyutları arasında, eleştirel düşünme puanları ile de Bireysel Yenilikçilik Ölçeği puanları arasında ve 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği, bilgisayar öz yeterliği, çevrimiçi iletişim öz yeterliği ve Bireysel Yenilikçilik Ölçeği puanları arasında pozitif yönde ilişki vardır. Araştırmaya özgü oluşturulan modelde 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeğinin bilgi ve teknoloji okuryazarlığı alt boyutunun yaşam boyu öğrenme üzerinde doğrudan yüksek düzeyde bir etkisi olduğu görülmüştür. Bireysel yenilikçilik düzeyinin yaşam boyu öğrenmeye etkisinin bulunduğu fakat etki büyüklüğünün dolaylı ve düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid development in the world, the precondition of keeping up with the era is possible with continuous learning. Continuity of progress means that individuals increase their knowledge and skills day by day. In this context, the concept of lifelong learning emerges, and education and educators play a major role in the continuity of this concept. The aim of the study is to determine the lifelong learning, 21st century skills, technology self-efficacy and individual innovativeness levels of teacher candidates, to examine the relationship between them and to present suggestions accordingly. Survey research method was as a quantiative method in the research. Data were collected from four different scales (Lifelong Learning Scale, Multidimensional 21st Century Skills Scale, Technology Use Self-Efficacy subscale of E- learning Readiness Scale and Individual Innovation Scale) and demographic characteristics form, consisting of 73 items in total. In the analysis of the data obtained, independent groups T Test, ANOVA and LDS Test were used for parametric data, Correlation analyzes were performed to examine the relationships between variables, and the established relational model was tested with YOL analysis method. According to the research findings, it was observed that the lifelong learning scores of the teacher candidates were high and this situation did not differ according to gender. There is a positive relationship between many sub-dimesions of lifelong learning, technology use self-efficacy and individual innovativenes. The Multidimensional 21st Century Skills Scale has a positive correlation with the sub dimensions of technology use self efficacy. There is a positive and significant relationship between technology use self efficacy and Individual Innovation Scale scores. Between the critical thinking and problem solving sub-dimensions of the Muldimensional 21st Century Skills Scale and the computer self-efficacy and internet self-efficacy sub-dimensions of the technology use self-efficacy, between the critical thinking scores and the Individual Innovation Scale scores, and the 21st Century Skills Scale, computer self efficacy sub-dimensions. There is a positive correlation between self-efficacy, online communication self-efficacy and Individual Innovation Scale scores. In the model created specifically for the research, it was seen that the information and technology, literacy sub-dimension of the 21st Century Skills Scale had a high level of direct effect on lifelong learning. It has been determined that the individual innovativeness level has an effect on lifelong learning, but the effect size is indirect and at a low level.