Psikolojik sermayenin öğretmenlerin öz liderlik becerileriyle ilişkisi (Malatya Yeşilyurt örneği)
The relationship of the psychological capital with teachers' self-leadership skills (the sample of MalatyaYeşilyurt)
- Tez No: 717645
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE KILIÇ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı eğitim sektöründe yer alan öğretmenlerin sahip oldukları psikolojik sermaye düzeyleri ile öz liderlik becerileri arasında anlamlı ilişki olup olmadığının araştırılması ve ilişki düzeyinin belirlenmesidir. Öğretmenlerin sahip oldukları psikolojik sermayenin ve öz liderlik becerilerinin; yaş, cinsiyet, medeni durum, kıdem ve branş değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Çalışmanın evreni, Malatya ili Yeşilyurt ilçesindeki anadolu liselerinde görev yapmakta olan 771 kadrolu öğretmenden oluşmaktadır. Çalışmada rastlantısal örnekleme yöntemiyle 172 öğretmen çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma problem durumuna ait bilgilerin yer aldığı giriş bölümü, alanyazının olduğu kavramsal çerçeve bölümü, yöntem bölümü, bulgular bölümü ve tartışma/sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Psikolojinin olumlu yönlerine ve umut, iyimserlik, psikolojik dayanıklılık ve öz yeterlik boyutlarına odaklanan psikolojik sermaye; psikolojik iyi oluş üzerinde durarak kişinin olumlu yönde ruhsal gelişimini sağlamayı hedeflemektedir. Kişinin kendi kendini etkilemesi ve kendi motivasyonunu ve stratejilerini belirlemesi olarak ifade edilen öz liderlik becerisi de daha kolay ve hızlı bir şekilde zorlukların üstesinden gelme durumudur. Öğretmenler özelinde psikolojik sermaye ve öz liderlik arasındaki ilişkinin incelenmesinin, 21. yüzyılın ilk çeyreğinin bireyselleşen dünyasında öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Bu konuda farklı alanlarda çalışmalar yapılmış olmasına karşın eğitim bilimleri alanındaki çalışmaların oldukça kısıtlı olması sebebiyle bu çalışmanın alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışma kapsamında kullanılan Anderson ve Prussia tarafından geliştirilen Öz Liderlik Ölçeği ve Luthans ve diğerleri tarafından geliştirilen Psikolojik Sermaye Ölçeği'nden elde edilen veriler betimsel istatistik analizleri, Pearson korelasyon analizi, bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile incelenmiştir. Çalışma kapsamında yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin sahip oldukları psikolojik sermaye ile öz liderlik becerileri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Öz liderlik becerilerinin ve psikolojik sermayenin yaş, cinsiyet, medeni durum, kıdem ve branş değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether there is a significant relationship between the psychological capital levels of teachers in the education sector and their self-leadership skills and to determine the level of relationship. Psychological capital and self-leadership skills of teachers; It was investigated whether there was a significant difference according to age, gender, marital status, seniority and branch variable. The universe of the study consists of 771 permanent teachers working in Anatolian high schools in Yeşilyurt district of Malatya province. In the study, 172 teachers were included in the study by random sampling method. The study consists of an introduction, a conceptual framework with a literature, a method section, a findings section, and a discussion/result section. Psychological capital focuses on the positive aspects of psychology and the dimensions of hope, optimism, resilience and self-efficacy; it focuses on psychological well-being and aims to provide a positive spiritual development of the person. Selfleadership skill, which is expressed as influencing oneself and determining one's own motivation and strategies, is the situation of overcoming difficulties more easily and quickly. It is thought that examining the relationship between psychological capital and self-leadership in particular for teachers will contribute to the personal and professional development of teachers in the first quarter of the 21st century's individualized world. Although studies have been carried out in different fields on this subject, it is thought that this study will contribute to the literature due to the limited number of studies in the field of educational sciences. The data obtained from the Self-Leadership Scale developed by Anderson and Prussia and the Psychological Capital Scale developed by Luthans et al., used within the scope of the study, were analyzed with descriptive statistical analysis, Pearson correlation analysis, independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA). As a result of the analyzes made within the scope of the study, it was determined that there was a positive and significant relationship between the psychological capital of the teachers and their self-leadership skills. It has been determined that self-leadership skills and psychological capital show significant differences according to age, gender, marital status, seniority and branch variables.