Türk Marka Hukukundaki Tescil Engelleri ve AB Hukuku
Grounds For Refusal In Turkish Trademark Law and EU Law
- Tez No: 218510
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İşletmelerin gayri maddi malvarlığı unsurlarından birini oluşturan marka; bir yandan mal veya hizmetlerin menşeini ortaya koyma, diğer yandan da bir işletmenin mal ve hizmetlerinin başka işletmelerin mal ve hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlama fonksiyonlarını icra etmektedir. Bu sayede, marka olgusu, süreç içerisinde işletmelerin rekabet edebilirliğinin artırılması ve faydalanıcı konumdaki tüketici tercihlerinin doğru kanalize edilmesi amaçlarına hizmet eden en önemli araç olma konumunu kazanmıştır.Mutlak ret nedenleri; hakkında tescil başvurusunda bulunulmuş bir işaretin kamu düzeni ve kamu yararına ilişkin niteliğinin bir sonucu olarak ilgili resmi kuruluşlar tarafından re'sen gözetilen, bu çerçevede ilgili kişilerin itiraz başvurularına ihtiyaç göstermeyen ve işaretin marka olarak tesciline kati bir biçimde mâni olan tahdidi nedenlerdir.Avrupa Birliği düzenlemelerinin ülkemiz açısından büyük bir önemi bulunmaktadır. Zira, Türkiye-Avrupa Topluluğu Ortaklık Konseyinin 06.03.1995 tarihli ve 1/95 sayılı Kararı çerçevesinde, ülkemiz, bu kararın yürürlüğe girmesinden önce, ticaret ve hizmet markaları ile ilgili mevzuatını, 89/104 sayılı Direktife uygun hâle getirmeyi üstlenmiştir. 556 sayılı KHK'nın hazırlanması aşamasında, sözü edilen Direktifte yer alan düzenlemeler ile 40/94 sayılı Konsey Tüzüğünden büyük ölçüde yararlanılmıştır.Çalışma kapsamında, Türkiye ve Avrupa Birliğindeki marka hukuku uygulamasında mutlak tescil engellerinin kapsamının ve etkisinin tespit edilmesi ve bu alanda marka sahipleri ile uygulayıcı kuruluşların karşılaştıkları sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir. Bu çerçevede çalışmada, Türk hukuku ve Avrupa Birliği hukukunda toplum menfaatine hâlel getirici durumlar olarak nitelendirilen ve bu sebeple kamu düzeni ve kamu yararı mefhumlarıyla özdeşleştirilen mutlak ret nedenlerinin, uluslararası mevzuatla mukayeseli olarak analiz edilmesi yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trademark, which consists one of the components of intangible assets of enterprises, both addresses the origin of the commodity or services and distinguishes one enterpriser?s commodity or services from the others. Therefore, trademark gains the most significant tool position in this process, which serves the aims of increasing the competiveness of enterprises and canalizing consumer preferences in a right way.Absolute grounds for refusal are limited grounds that are investigated by concerned official institutions on their own initiative as a consequence of the qualification regarding common interest and public order of a sign applied for registration, in this context do not need objection of related persons and hinder the registration of the sign as a trade mark strictly.The European Union legislation has a great importance for the purposes of our country. Because in the framework of 06.03.1995 dated and 1/95 numbered decision of Turkey-European Community Partnership Council, prior to the application of this decision, Turkey undertook to harmonize her legislation with 89/104 numbered Directive in the field of trade and service marks.In the scope of this thesis, the comprehension and effect of absolute grounds for refusal in Turkish and EU trademark law application are determined and some proposals for solution are enhanced concerning the problems which trademark owners and implementing institutions encounter. In this framework, the absolute grounds for refusal, which are described as to impair public interests in both Turkish law and acquis communitaire and for this reason identified with public order and public interest, are analyzed in a comparative way with international legislation.