Eski Türkçe köñül sözcüğü ve eşdizimliliği
The old Turkic word köñül and its collocations
  1. Tez No: 717696
  2. Yazar: KÜBRA ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKARTÜRK KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 442
Özet
Bu çalışmada önce Eski Türkçe dönemi metinlerinden Köktürklere ait olan Kültigin, Bilge Kağan ve Tonyukuk yazıtları; Uygurlara ait olan Altun Yaruk, Sekiz Yükmek, Huastuanift, Prens Kalyanamkara ve Papamkara hikâyesi ve Uygurlar dönemi üzerine yapılan çalışmalardan Eski Türk Şiiri, Turkische Turfan Text/Berliner Text XIII; Karahanlılara ait olan Kutadgu Bilig, Dîvânu Lugâti't-Türk, Atabetü'l-Hakâyık ve Kur'an Tercümeleri taranarak köñül sözcüğü tespit edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Eski Türkçe dönemi, çalışma kapsamına dahil olan eserler, gönül kavramı ve etimolojisi hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde anlambilim, bağlam, kavram ve kavram alanı, anlam ve anlam alanı, temel anlam ve yan anlam, kavramlaştırma ve eşdizimlilik hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü inceleme bölümünü oluşturur. Bu bölümde Eski Türkçe metinlerde köñül sözcüğü sözcüksel eşdizimlilik açısından incelenmiş ve anlam bakımından değerlendirilmiştir. Ayrıca bu bölümde köñül sözcüğünün Eski Türkçe metinlerde fiil olarak kullanımına, zarf olarak kullanımına ve tek başına kullanımına yer verilmiştir. Bu çalışmada Eski Türkçe dönemi metinlerinde köñül sözcüğünün hangi sözcüklerle bağlantı oluşturduğu tespit edilerek köñül sözcüğünün eşdizimliliklerini ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Kültigin, Bilge Kağan, Tonyukuk inscriptions belonging to Köktürks from Old Turkic period texts; the stories of Altun Yaruk, Sekiz Yükmek, Huastuanift, Prince Kalyanamkara ve Papamkara belonging to the Uighurs; the Old Turkic Poetry, Turkishche Turfan Text/Berliner Text XIII from the studies on the Uighurs period; Kutadgu Bilig, Dîvânu Lugâti't-Türk, Atabetü'l-Hakâyık belonging to the Karakhanids; and the Qur'an Translations were scanned to determine the word köñül. In the first part of the study, information about the Old Turkic period, the works included in the scope of the study, the concept and etymology of the heart are given. In the second part of the study, information about semantics, context, concept and concept area, meaning and meaning area, basic meaning and connotation, conceptualization and collocation are given. The third part of the study is the review part. In this section, the word“köñül”in Old Turkic texts is examined in terms of lexical collocation and evaluated in terms of meaning. In addition, this section includes the use of the word köñül as a verb in Old Turkic texts, its use as an adverb and its stand-alone use. In this study, it is aimed to reveal the collocations of the word köñül by determining which words are associated with the word köñül in the Old Turkic period texts.