Mesleki müzik eğitimi veren kurumların uzaktan eğitim uygulamalarına ilişkin inceleme
Examination on distance education applications of institutions providing vocational music education
  1. Tez No: 717697
  2. Yazar: UĞUR GÖKBERK ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ÖZTOSUN ÇAYDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, müzik alanında uzaktan eğitim uygulamalarının alternatif yollarla gerçekleştirilmesine zemin oluşturmak, müzik alanının özellikleri çerçevesinde kullanılan uygulamalar açısından durum tespiti yapmak ve pandemi döneminde müzik alanında eğitim anlayışı konusunda tarihe kanıt oluşturmak açısından önem arz etmektedir. Bu bağlamda araştırmada, öğretim elemanı ve öğrenci görüşleri yoluyla mesleki müzik eğitimi veren kurumların uzaktan eğitim uygulamalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda“Mesleki müzik eğitimi veren kurumların uzaktan eğitim uygulamaları incelendiğindeki durum nasıldır?”problemine cevap aranmaya çalışılmıştır. Türkiye'de Covid- 19 salgının tespit edildiği Mart 2020 de başlayan ve ülkenin tamamında eğitime uzaktan eğitim yöntemiyle devam edilmesine karar verilen 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar dönemi ile sınırlı olan araştırmada, nitel ve nicel yaklaşımın birlikte kullanıldığı durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmada verilere, uygulama izinleri alınan Türkiye'nin yedi bölgesinden seçilmiş 14 farklı üniversiteden araştırmaya katılmaya gönüllü olan 14 öğretim elemanıyla görüşme yapılarak ve 633 öğrenciye anket uygulanarak ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, derslerin canlı olarak işlendiği, sıkça bağlantı sorunlarının yaşandığı, teori derslerinin sorunsuzca işlenebildiği, uygulama derslerinin ise uzaktan eğitim sistemi ile güç olduğu, öğrencilerin neredeyse yarısının uzaktan eğitim derslerini tekrar izleyebilmelerinin çalışma isteklerini artırdığı, ders kayıt videolarının dersin tekrar edilebilmesi için bir fırsat olduğu, uzaktan eğitimin piyano derslerine olumlu katkı sağlamadığı, piyano derslerinin verimli işlenemediği, uzaktan eğitimde çalgı dersleri öğretim üyelerinin kendi kullandıkları yöntemler çerçevesinde sürdürdüğü, sonraki süreçte takviye olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is important in terms of laying the groundwork for the implementation of distance education applications in the field of music in alternative ways, making a due diligence in terms of the applications used within the framework of the characteristics of the music field, and creating historical evidence about the understanding of education in the field of music during the pandemic period. In this context, the aim of the research is to examine the distance education practices of institutions that provide professional music education through the opinions of the instructors and students. In line with this purpose,“How is the situation when the distance education applications of the institutions that provide vocational music education are examined?”An attempt was made to find an answer to the problem. In the research, which started in March 2020, when the Covid-19 epidemic was detected in Turkey, and was limited to the spring semester of the 2019-2020 academic year, when it was decided to continue education with the distance education method throughout the country, a case study design, in which qualitative and quantitative approaches were used together, was used. The data in the research were obtained by interviewing 14 academic staff who volunteered to participate in the research from 14 different universities selected from seven regions of Turkey, and applying a questionnaire to 633 students. As a result of the research, it was found that the lessons are live, there are frequent connection problems, the theory lessons can be taught without any problems, the practical lessons are difficult with the distance education system, the fact that almost half of the students can watch the distance education lessons again increases their willingness to study, and the lesson recording videos are an opportunity for the lesson to be repeated. It has been determined that distance education does not contribute positively to piano lessons, piano lessons cannot be taught efficiently, instrument lessons in distance education are continued by the instructors within the framework of their own methods, and can be used as a supplement in the next process.