Yusuf Bolat'ın piyeslerinde yapı ve izlek
Structure and pattern in the works of Yusuf Bolat
  1. Tez No: 717695
  2. Yazar: AYLİN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET AZAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kırım Tatar edebiyatında modern anlamda tiyatro türünde eserler Tercüman Dönemi ile görülmeye başlamıştır. Yaşanan göçler ve Rusların bölgede uygulamış olduğu politikalar Kırım Tatarlarının dili ve edebiyatına yansımıştır. İsmail Bey Gaspıralı'nın öncülüğünde çıkartılan Tercüman gazetesi ile dilin ve edebiyatın gelişmesi için çalışmalar yapılmıştır. Yusuf Bolat da Kırım Tatar edebiyatının önemli yazarlarından biridir. Komedi türünde yazdığı hikâyeleriyle Kırım Tatar edebiyatında adını duyurmuş olan yazarın piyesleri de Kırım Tatar halkı tarafından ilgiyle takip edilmiştir. 1944 Kırım Tatarlarının sürgün edilmesinden evvel ve sürgünden sonraki dönemde Kırım Tatar edebiyatının gelişmesi için önemli çalışmalar yapmıştır. Eserlerinin temelini halkın yaşadığı sıkıntılar, vatan, millet, dil gibi konular oluşturmuştur. Bu konuları iğneleyici ve nükteli üslupla kaleme almıştır. Yazarın Toy Devam Ediyor adlı kitabında yer alan dört piyesi yapı ve izlek yöntemi ile incelenmiştir. Tez çalışması genel anlamda dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Kırım Tatar edebiyatının gelişimi ve Kırım Tatar edebiyatında tiyatronun gelişimi iki ayrı başlık altında incelenmiştir. İkinci bölümde yazarın hayatı ve eserleri hakkında bilgiye yer verilmiştir. Üçüncü bölümde yazarın Toy Devam Ediyor adlı kitabında yer alan dört piyesi yapı ve izlek yöntemiyle incelenmiştir. Dördüncü bölümde yazarın dil ve üslubuyla ilgili değerlendirme yapılmıştır. Devamında sonuç bölümü ve kaynakçaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Crimean Tatar literature, works in the modern sense of theater began to be seen with the Tercüman Period. The migrations and the policies implemented by the Russians in the region were reflected in the language and literature of the Crimean Tatars. With the Tercüman newspaper, which was published under the leadership of İsmail Bey Gaspıralı, studies were carried out for the development of language and literature. Yusuf Bolat is one of the important writers of Crimean Tatar literature. The plays of the author, who made a name for himself in the Crimean Tatar literature with his stories written in the comedy genre, were followed with interest by the Crimean Tatar people. Before and after the exile of the Crimean Tatars in 1944, he made important studies for the development of Crimean Tatar literature. The basis of his works was the problems of the people, the homeland, the nation and the language. He wrote these subjects in a sarcastic and witty style. The four plays of the author in his book Toy Continues are discussed in the context of structure and theme. The thesis work in question consists of four parts in general. In the introduction, the development of Crimean Tatar literature and the development of theater in Crimean Tatar literature are examined under two separate headings. In the second part, information about the life and works of the author is given. In the third chapter, the author's four plays in his book Toy Continues are analyzed in the context of structure and theme. In the fourth chapter, the author's language and style are evaluated. Afterwards, the conclusion and bibliography are given.