Human capital and endogenous growth: An empirical study for Turkey
İnsan sermayesi ve içsel büyüme: Türkiye için ampirik bir analiz
  1. Tez No: 717700
  2. Yazar: DİDEM CİCERALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KAMA MASALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bölgeler arası ekonomik büyüme ve gelişme farklılıkları uzun yıllardır Türkiye'nin önemli yapısal sorunlarından biri olarak görülmektedir. Küresel merkeziyetsizleşme sonucunda bölgesel politikaların önem kazanmasıyla birlikte bu sorun daha fazla göz önünde bulundurulmaya başlamıştır. Bu çalışma Türkiye'de Düzey2 bölgeleri için insan sermayesi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi içsel büyüme teorisi perspektifinde değerlendirmeyi amaçlar. Bu amaç bağlamında, ilk olarak Düzey2 bölgelerinde 2009-2020 dönemi tarım, sanayi ve hizmetler endüstrileri istihdam shift-share tekniği ile ayrıştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, bölgelerin tarım, sanayi ve hizmetler endüstrilerindeki istihdam değişimleri, bu endüstrilerdeki rekabetçi avantajları ve uzmanlaşma durumları belirlenmiştir. Bu ayrıştırma sonucunda panel veri analizi yapmak için yeterli gözlem elde edilemediğinden, 2009-2011, 2012-2014, 2015-2017, 2018-2020 alt dönemleri için istihdam ayrıştırılması yapılmıştır. Ayrıştırma sonucunda elde edilen bölgesel rekabet etkisi bileşeni, bölgesel ekonomik büyüme vekil değişkeni olarak kabul edilerek insan sermayesi ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada insan sermayesini temsil etmek üzere bölgedeki lise ve üniversite mezunu oranları ile tarım, sanayi ve hizmetler endüstrilerindeki uzmanlaşmayı temsil eden konum katsayıları kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda bölgesel büyüme üzerinde bölge içindeki üniversite mezun oranı ile tarım, sanayi ve hizmetler endüstrilerinde uzmanlaşmanın pozitif etkileri olduğu belirlenmiştir. Bölge içindeki lise mezunu oranının artışı ise bölgesel ekonomik büyümeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Ulaşılan sonuçlar Lucas'ın (1988) içsel ekonomik büyümede insan sermayesi birikimini ön plana çıkardığı teorisini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Economic growth and development differences between regions are seen as one of the important structural problems of the Turkey. With the increasing importance of regional policies as a result of global decentralization, this problem began to be considered more. This study aims to evaluate the relationship between human capital and economic growth for NUTS2 regions in Turkey from the perspective of the endogenous growth theory. In the context of this purpose, firstly, agriculture, manufacture and service industries in NUTS2 regions for the 2009-2020 period is decomposed using the shift-share technique. According to the results obtained, the employment shifts in the agriculture, manufacture and service industries of the regions, their competitive advantages in these industries, and their specialization status is determined. As a result of this decomposition, sufficient observations is not obtained to perform panel data analysis. Therefore, employment decomposition is made for the sub-periods 2009-2011, 2012-2014, 2015-2017, 2018-2019. The regional competition effect component obtained as result of the decomposition is accepted as the regional economic growth proxy variable, and its relationship with human capital is examined. In the study, the ratio of high school and university graduates in the region and location quotients shows the specialization in agriculture, manufacture and service industries are used to represent human capital. As a result of the analysis, it is determined that the rate of university graduates in the region and specialization in agriculture, manufacture and service industries has positive effect on regional growth. The increase in the rate of high school graduates in the regions affects the regional economic growth negatively. The results obtained support the theory of Lucas (1988), which emphasizes the importance of human capital in economic growth.