Yükselen pazar ekonomilerinde Ar-ge harcamaları ve ekonomik büyüme
R&d expenditure and economic growth in emerging markets
- Tez No: 598229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TANJU DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İktisadi gelişmişlik seviyeleri ve ekonomik büyüme oranları birbirleriyle rekabet halindeki ülkeler için her zaman büyük bir önem arz etmiştir. Rekabetçi ortamı kızıştıran küreselleşme ile birlikte bu önem daha da artmıştır. Bu bakımdan ülkelerin iktisadi gelişmişlikleri, ekonomik büyüme kavramı ve ekonomik büyümenin bileşenleri iktisatçıların her zaman ilgisini çekmiştir. Bu çalışmada öncelikle ekonomik büyüme kavramının iktisat literatürüne girişi, kuramsal gelişimi, başlıca ekol ve modellere göre ekonomik büyümenin belirleyici unsurları ve bileşenleri ele alınmıştır. Özellikle teknolojik gelişme ve beşeri sermayeyi büyümenin temel unsurları olarak gören ve Ar-Ge faaliyetlerine önem atfeden yenilik temelli içsel büyüme teorileri ele alınmıştır. Ampirik literatüre katkı sağlamak amacıyla yükselen pazar ekonomileri arasından Türkiye'nin de içinde bulunduğu 8 ülkeden meydana gelen veri seti üzerinden panel veri yöntemi ile ekonometrik bir analiz yapılmıştır. Yapılan analiz neticesinde ekonomik büyümenin Ar-Ge harcamaları ile pozitif yönlü bir ilişki içerisinde olduğuna dair bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic development levels and economic growth rates have always been of great importance for countries competing with each other. This importance has increased with the globalization which has aggravated the competitive environment. In this respect, the economic development of countries, the concept of economic growth and the components of economic growth have always attracted the attention of economists. In this study, the introduction of the concept of economic growth into the economic literature, its theoretical development, the determinants and components of economic growth according to the main schools and models are discussed. In particular, innovation-based endogenous growth theories which regard technological development and human capital as the basic elements of growth and attach importance to R&D activities are discussed. With a view to contributing to the empirical literature, an econometric analysis is conducted over panel data-set of 8 emerging-market economies including Turkey. As a result of this analysis, it was found that economic growth positively correlates with R&D expenditures.