Türkiye'de 2001, 2008 ekonomik krizleri ve COVID-19 pandemi dönemi işsizlik ve istihdam
- Tez No: 717701
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİFE MERVE HAMZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünyada ulusal ve küresel bağlamda farklı etkileri, nedenleri ve sonuçları olan birçok ekonomik kriz yaşanmıştır. Ekonomik etkileşimler küresel bağlamda gerçekleştiğinden, ülke çapındaki ekonomik krizler küresel ekonomide domino etkisi yaratarak küresel krizlere dönüşebilmektedir. Ekonomik krizler ekonomide yarattığı daralmalarla işsizlik sorununa sebebiyet vermektedir. Bu bağlamda, krizler ve işsizlik arasındaki ilişki son yıllarda daha önemli hale gelmiştir. Türkiye'de kronik bir sorun olan işsizlik, ekonomik kriz dönemlerinde daha da ön plana çıkmaktadır. İstihdamın oluşması ve işsizliğin azalması bir ülke ekonomisi için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada işsizliğin temel itici güçlerinden biri olan ekonomik krizler ele alınmış ve ekonomik krizlerin Türkiye'de istihdam üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. Bu kapsamda 2001, 2008 krizleri ve 2020 Pandemi dönemi dikkate alınarak ekonomik kriz, istihdam ve işsizlik konuları arasındaki ilişki incelenmiştir. Yapılan trend analizinde 2001 ve 2008 krizleri sonrasında işsizlikte hemen bir iyileşme görülmediği ve uzun bir süre sonrasında toparlanmanın olduğu ortaya çıkarken, Pandemi döneminde daha hızlı bir toparlanma söz konusudur. Bununla birlikte, genç işsizliğin kronik olarak çok yüksek seyrettiği, Türkiye'de gelecekte bu sorunu ele alacak politikalar ve reformlar gereklidir.
Özet (Çeviri)
There have been several economic crises in the world on national and global context with different effects, causes and consequences. Since economic interactions occur in global context, nation-wide economic crises may turn into global ones by creating a domino effect in the global economy. In this context, the relationship between crises and unemployment has become more important in recent years. Unemployment, which is a chronic problem in Turkey, becomes more prominent during economic crisis periods. The occurence of employment and reduction in unemployment are of great importance for a country's economy. We discuss the economic crises as one of the main drivers of unemployment in this study. We reveal the effects of economic crises on employment. In this context, the relationship between the economic crisis, employment and unemployment issues were examined by considering the 2001, 2008 crises and the Pandemic period in 2020. In the trend analysis, we reveal that there was no immediate improvement in unemployment after the 2001 and 2008 crises, and that there was a recovery after a long time, while there was a faster recovery in unemployment during the Pandemic period. Whereas, it is essential to apply and implement future policies and reforms targeting youth unemployment in Turkey, as it has been chronically very high for a long time.