Mise en abyme olgusu ve fotoğraf sanatı
Mise en abyme phenomenon and art of photography
  1. Tez No: 717707
  2. Yazar: MUSTAFA YUSUF SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİMBER ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
Uçuruma atmak anlamına gelen mise en abyme terimi, büyük bir kalkanın ortasına küçük bir kalkanın yerleştirilmesiyle tasarlanan hanedanlık armalarından türetilmiştir. André Gide'in mise en abyme üzerine inşa ettiği Kalpazanlar isimli kitabında, bir metinde anlatılanların, birbirini yansıtan alt metinler ile metnin bütününe atıfta bulunarak tekrarlanmasıyla oluşan hikaye içinde hikayeyi romanında uygulamış ve Günce'sinde mise en abyme'den bahsetmiştir. Edebiyatta olduğu gibi sanatın farklı dallarında da mise en abyme olgusunu görebiliriz. Ressam Velâzguez'in Las Meninas tablosu, Jan Musset'in Droste Cocoa tasarımı ve Brassaï'ın fotoğrafları mise en abyme'in uygulandığı en önemli eserlerdir. Popüler kültürde mise en abyme'in en belirgin örneği Rus Matruşka bebekleridir. Geçmişten günümüze popülerliği devam eden Rus Matruşka bebeklerini elektronik mesajlaşma içerisinde de emoji olarak görmekteyiz. Analog fotoğrafçılıkta, fotomontaj tekniği ile oluşturulan mise en abyme tekniklerini, günümüzde görüntü işleme özelliğine sahip masaüstü ve mobil yazılımlar aracılığıyla da tasarlamak mümkündür.
Özet (Çeviri)
The term mise en abyme, meaning placed in the abyss, is derived from heraldry designed by placing a small shield in the middle of a large shield. In André Gide's book, The Counterfeiters, which he built on mise en abyme, he applied the story in his novel, which is formed by the repetition of what is told in a text by referring to the whole text with sub-texts that reflect each other, and mentioned mise en abyme in his diary. As in literature, we can see the phenomenon of mise en abyme in different branches of art. Painter Velâzguez's painting Las Meninas, Jan Musset's Droste Cocoa design and Brassaï's photographs are the most important works where mise en abyme is applied. The most prominent example of mise en abyme in popular culture is Russian Matryoshka dolls. We see Russian Matryoshka dolls, which have been popular from past to present, as emojis in electronic messaging. In analog photography, it is possible to design mise en abyme techniques created with the photomontage technique, through desktop and mobile software with image processing today.