Investigating students' perceptions of learner autonomy in distance education at a university context
Uzaktan eğitimde üniversite bağlamında öğrencilerin öğrenci özerkliği algılarının incelenmesi
- Tez No: 717706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin uzaktan eğitimde öğrenci özerkliğine ilişkin algılarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma ayrıca öğrencilerin demografik özelliklerinin algıları üzerindeki etkisini ve öğrencilerin uzaktan eğitimde öğrenci özerkliğini geliştirmeye yönelik önerilerini araştırmaktadır. Bu bağlamda araştırma Mersin ilinde bulunan bir vakıf üniversitesinin 120 hazırlık okulu öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada hem nitel hem de nicel araştırma metodolojileri kullanılmıştır. Bu karma araştırma yönteminde veriler Uzaktan Eğitimde Öğrenci Özerkliği (LADE) Anketi ve yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanmıştır. Toplanan nicel veriler SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiş ve örüntü kodlaması yoluyla yarı yapılandırılmış görüşmelerin nitel analizi ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to explore university students' perceptions of learner autonomy in distance education. The study also investigates the effects of students' demographic features on their perceptions and the students' suggestions for fostering learner autonomy in distance education. In this regard, the study was conducted with 120 preparatory school students of a private university in Mersin, Turkey. Both qualitative and quantitative research methodologies were used in the study. In this mixed research design, the data was collected through Learner Autonomy in Distance Education (LADE) Questionnaire and semi-structured interview. The collected quantitative data were analysed using SPSS software and supported by qualitative analysis of the semi-structured interviews through pattern coding.