Davranışsal iktisat perspektifinde Trump'ın sosyal medyadaki söylemleri ile döviz hareketleri ilişkisinde kamusal önlemler
Public measures in the relationship of Trump's disclosures on social media and foreign exchange movements in behavioral economics perspective
- Tez No: 717724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN İDİKUT ÖZPENÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bireylerin tutum ve davranışları karar vermelerinde etkili bir rol oynamaktadır. Ana akım iktisat teorilerinin aksine, kişilerin sınırlı rasyonellik ve risk altında karar verme gibi temel farklılıklara sahip olduğu varsayımıyla davranışsal politikalar, klasik politikalardan daha efektif sonuçlar vermektedir. Günümüzde birçok ülkede kamu ve özel sektörde davranışsal iktisadi politikalara sıklıkla başvurulmaktadır. Politikaların hazırlanmasında, uygulanmasında ve ölçümlenmesinde günümüz teknolojilerinden optimal seviyede faydalanılmaktadır. Veri madenciliği ve derin öğrenme alanlarından da faydalanılan davranışsal iktisat, teoriyle kalmayıp, deneysel ölçümlerde de desteklenmektedir. Globalleşen dünyada gelişen teknolojiyle birlikte önem kazanan sosyal medya uygulamaları, bireylere toplumları etkileyebilme fırsatı sunmuştur. Sosyal medyanın dünya genelindeki kullanımı sosyo-ekonomik gelişmişlik ile doğru orantılı olarak dağılım göstermektedir. Bu bağlamda, ekonomik gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelerde, davranışsal politikaların uygulanmasında sosyal medyadan daha efektif faydalanılabilmektedir. Tezde, sosyal medyanın, uluslararası politikaları ve ekonomileri etkilemek gibi avantajlarını kullanan 45. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanı Donald Trump'ın tweetleri incelenmektedir. Veri madenciliğiyle elde edilen Trump'ın tweetleri, SGDClassifier Modeli kullanılarak Duygu Analizi uygulanmıştır. Duygu analizi sonuçları ile döviz kuru hareketliliği ilişkisi değerlendirilmiş ve bu kapsamda Türkiye'deki kamusal önlemlere yer verilmiştir. 2016-2020 yılları arasındaki Trump'ın tweetleri ile döviz kuru arasındaki ilişki incelendiğinde pozitif yönlü bir sonuç elde edilmiştir. Türkiye, davranışsal politikalar ile kurdaki volatilite öngörülerine yönelik erken tespitlerde bulunabilmelidir.
Özet (Çeviri)
Attitudes and behaviors of individuals play an effective role in their decision making. Contrary to mainstream economic theories, behavioral policies give more effective results than classical policies, with the assumption that people have fundamental differences such as limited rationality and decision making under risk. Today, behavioral economic policies are frequently used in the public and private sectors in many countries. Today's technologies are optimally utilized in the preparation, implementation and measurement of policies. Behavioral economics, which also benefits from data mining and deep learning areas, is supported not only by theory but also by experimental measurements.Social media applications, which have gained importance with the developing technology in the globalizing world, have offered individuals the opportunity to influence societies. The use of social media around the world is in direct proportion to socio-economic development. In this context, in countries with a high level of economic development, social media can be used more effectively in the implementation of behavioral policies. In the thesis, the tweets of Donald Trump, the 45th President of the United States of America (USA), who use the advantages of social media such as influencing international politics and economies, are analyzed. Sentiment Analysis was applied using the SGDClassifier Model to Trump's tweets obtained by data mining. The relationship between sentiment analysis results and exchange rate mobility was evaluated and in this context, public measures in Turkey were included. When the relationship between Trump's tweets and the exchange rate between the years 2016-2020 was examined, a positive result was obtained. Turkey should be able to make early determinations regarding the volatility forecasts in the exchange rate with behavioral policies.