Girişimci kadınlara yönelik mali politikalar: Denizli örneği
Financial policies for women entrepreneurs: Case of Denizli
- Tez No: 717723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZAY ÖZPENÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcından itibaren topluluklarda kadınları ekonomik ve sosyal hayatın dışında tutan bir anlayış benimsenmiştir. 1970'li yılların başından itibaren teknolojik yenilikler ile günümüz iş ve sosyal yaşam algısı değişmiştir. Kadınların eğitime katılımı ile artan ve ekonomik alanda kadının yer bulmasını sağlayan yenilikler ile girişimcilik alanında da kadının etkin yer edinebileceğini ortaya çıkarmıştır. Geleneksel toplum algısında değişmesi zor olan tutumlar yüzünden her alanda zorluk yaşayan kadın, iş hayatı ve girişimcilikte de zorluklar ile karşılaşmaktadır. Çalışmada kadınları girişimciliğe yönelten faktörler incelenmiş, iş kurma ve işi yürütme aşamalarında karşılaştıkları sorunlar analiz edilmiş; kamu kurum ve kuruluşlarının kadın girişimcilere verdikleri desteklerin etkisi irdelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde girişimcilik ile ilgili kavramlar ile girişimcilik süreci anlatılmış ve girişimciliğin önemi üzerinde durulmuştur. Daha sonra Dünya'da ve Türkiye'de girişimcilik tarihi anlatılmıştır. İkinci bölümde, girişimciliğin çeşitlenmesi ile girişimci türlerine değinilmiştir. Girişimcilere destek veren kamu kurum ve kuruluşları hakkında bilgi verilmiş, 2021 yılı itibariyle verilen mali destekler örneklendirilmiştir. Üçüncü bölümde kadın girişimci ve kadın girişimci tipleri anlatılmaktadır. Kadın girişimcilerin özellikleri, literatürde kadın girişimci ve kadınları girişimciliğe yönlendiren sebepler açıklanmıştır. Dünya'da ve Türkiye'de kadın girişimcilerin durumu incelendikten sonra Türkiye'de kadın girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşlar örneklendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise Denizli ili hakkında kısa bilgilendirme yapılmış ve sonrasında yapılan anket çalışması sonucunda elde edilen veriler analiz edilmiştir. Sonuçlar yorumlanmış ve öneriler de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
From the beginning of human history, an understanding that excludes women from economic and social life has been adopted in communities. Since the early 1970s, today's perception of business and social life has changed with technological innovations. It has been revealed that women can have an effective place in the field of entrepreneurship with the innovations that increase with the participation of women in education and enable women to find a place in the economic field. Women, who have difficulties in every field due to attitudes that are difficult to change in the traditional society perception, also face difficulties in business life and entrepreneurship. In the study, the factors that lead women to entrepreneurship were examined, the problems they faced during the stages of starting a business and running the business were analyzed; The effect of the support given by public institutions and organizations to women entrepreneurs has been examined. The study consists of four parts. In the first part, the concepts related to entrepreneurship and the entrepreneurship process are explained and the importance of entrepreneurship is emphasized. Then, the history of entrepreneurship in the world and in Turkey is explained. In the second part, the diversification of entrepreneurship and the types of entrepreneurs are mentioned. Information about public institutions and organizations that support entrepreneurs is given, and financial supports given as of 2021 are exemplified. In the third chapter, women entrepreneurs and types of women entrepreneurs are explained. The characteristics of women entrepreneurs, women entrepreneurs and the reasons that lead women to entrepreneurship are explained in the literature. After examining the situation of women entrepreneurs in the world and in Turkey, institutions and organizations that support women entrepreneurs in Turkey are exemplified. In the fourth chapter, brief information about Denizli province was given, and the data obtained as a result of the survey conducted afterwards were analyzed. The results were interpreted and suggestions were made.