Sınıf öğretmeni adaylarının yaratıcı kişilik özellikleri ile yaratıcılık alanları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the creative personality characteristics and creativity domains of elementary school teacher candidates
  1. Tez No: 717741
  2. Yazar: EMİNE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma sınıf öğretmeni adaylarının yaratıcı kişilik özellikleri ile yaratıcılık alanları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 162 sınıf öğretmeni adayı katılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeline göre yapılan çalışmada veriler, Şahin ve Danışman (2017) tarafından geliştirilen“Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği”ve yine Şahin (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan“Kaufman Alanları Yaratıcılık Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sınıf öğretmeni adaylarının cinsiyetlerine dayalı olarak yaratıcı kişilik özellikleri incelendiğinde sadece kendine güven alt ölçeğinde erkek öğretmen adaylarının lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sınıf öğretmeni adaylarının sınıf düzeylerine dayalı olarak yaratıcı kişilik özellikleri incelendiğinde anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Öğretme adaylarının cinsiyetlerine dayalı olarak yaratıcılık alanları incelendiğinde sadece bilimsel/mekanik yaratıcılık alt ölçeğinde erkek öğretmen adaylarının lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının sınıf düzeylerine dayalı olarak yaratıcılık alanları incelendiğinde anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Sınıf öğretmeni adaylarının yaratıcı kişilik özellikleri ile yaratıcılık alanları alt ölçekleri arasındaki ilişki incelendiğinde yaratıcı kişilik özellikleri ölçeğinin amaç yönelimlilik alt ölçeğinin, yaratıcılık alanları ölçeğinin akademik ve öz/günlük yaratıcılık alt ölçeği ile pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu; yaratıcı kişilik özellikleri ölçeğinin içsel motivasyon alt ölçeğinin, yaratıcılık alanları ölçeğinin öz/günlük yaratıcılık alt ölçeği ile pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu; yaratıcı kişilik özellikleri ölçeğinin kendine güven alt ölçeğinin, yaratıcılık alanları ölçeğinin akademik yaratıcılık, bilimsel/mekanik yaratıcılık, sanatsal performans alanında yaratıcılık ve öz/günlük yaratıcılık alt ölçekleri ile pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu; yaratıcı kişilik özellikleri ölçeğinin risk alma alt ölçeğinin, yaratıcılık alanları ölçeğinin sanatsal performans alanında yaratıcılık, öz/günlük yaratıcılık ve sanatsal yaratıcılık alt ölçekleri ile pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of analysing the relationship between creative personality characteristics and creativity domains of prospective teachers of elementary school teaching. 162 prospective teachers were included. The data of the study, which was carried out according to the descriptive scanning pattern which is one of the quantitative research methods, was collected using“Creative Personality Traits Scale”improved by Şahin and Danışman (2017) and "Kaufman Domains of Creativity Scale'' adapted to Turkish by Şahin (2016), as well. As a result of the analysis, a significant difference was found on behalf of male candidates in the subscale of confidence when researching the creative personality characteristics of the prospective teachers according to the class levels. A significant difference was not found when analysing creative personality characteristics of prospective teachers of primary school teaching according to the class levels. A significant difference was found on behalf of male prospective teachers in just subscale of scientific/mechanic creativity when analysing the creativity areas according to the gender of teaching candidates. A significant difference was not found when analysing the creativity areas of candidates according to the class levels. When analysing the relationship between creative personality characteristics of prospective teachers of elementary school teaching and subscale of creativity areas, it was found out that aim directedness subscale of creative personality traits scale, creativity areas scale with academic and self/ daily creativity scale have a positive significant relationship; inner motivation subscale of creative personality traits scale, and self/daily creativity subscale of creativity domains scale have a positive significant relationship; self-confidence subscale of creative personality traits scale and academic creativity, scientific/ mechanic creativity, creativity in the field of artistic performance and self/ daily creativity subscales of creativity domains scales have a positive significant relationship, risk taking subscale of creativity areas scale, and creativity in the field of artistic performance, self/ daily creativity and artistic creativity subscales of creative personality traits scale have a positive significant relationship.