Hepatit c virüsü şüpheli hastaların 2018 yılı seroprevalansı: Malatya ili örneği
Seroprevalance of patients suspected of hepatitis c virus in 2018: Sample of Malatya province
  1. Tez No: 717743
  2. Yazar: HAVVA DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hepatit C Virüsü (HCV), kronik karaciğer hastalığının önde gelen nedenlerinden biridir. Bu çalışmada, 2018 yılında Malatya Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarına, anti-HCV antikoru yönünden araştırılmak üzere gönderilen numune örneklerinde anti-HCV seroprevalansı araştırıldı. Yaptığımız çalışmada, anti-HCV açısından değerlendirilmek üzere 330 hastanın kan serum örneği incelenmiştir. Elde edilen örneklerde serum anti-HCV, kemilüminesans enzim immünoassay (Roche Modular Analytics, cobas 6000 analizörü (Roche Diagnostics, Mannheim, Germany)) ile analiz edildi. Hasta plazma örneklerinden, üreticinin önerileri doğrultusunda QIAsymphony DSP Virus/Pathogen Midi Kit (QIAGEN, Hilden Germany) ile QIAsymphony SP/AS cihazı (QIAGEN, Hilden Germany) kullanılarak viral nükleik asitler saf olarak elde edilmiştir. Bu işlem sonrasında Rotor-Gene Q (QIAGEN, Hilden Germany) cihazı ile PCR aşaması gerçekleştirilmiştir. Anti-HCV değeri pozitif olan 15'i (%41.7) kadın, 21'i (%58.3) erkek toplam 36 hasta tespit edilmiştir ve anti-HCV seroprevalans değeri %10.90 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, HCV enfeksiyonu küresel boyutta hâlâ ciddi sorunlar teşkil etmektedir. HCV enfeksiyonunu önleyecek bir aşı henüz bulunamadı. HCV enfeksiyonun yayılmasını önlemek amacıyla hastaların ve risk altında olan kişilerin düzenli olarak anti-HCV taramalarının yapılması ve izlenmesi önem arz eder.
Özet (Çeviri)
The Hepatitis C Virus (HCV) is one of the leading causes of chronic liver disease. In this study, anti-HCV seroprevalence was investigated in samples sent to Malatya Turgut Özal University Medical Faculty Training and Research Hospital Microbiology laboratory in 2018 to be investigated for HCV infection. In this study, blood serum samples of 330 patients were investigated for the presence of anti-HCV to be evaluated for anti-HCV. In the obtained samples, serum anti-HCV was analyzed by chemiluminescence enzyme immunoassay (Roche Modular Analytics, cobas 6000 analyzer (Roche Diagnostics, Mannheim, Germany)). Viral nucleic acids were obtained from patient plasma samples using the QIAsymphony DSP Virus/Pathogen Midi Kit (QIAGEN, Hilden Germany) and the QIAsymphony SP/AS device (QIAGEN, Hilden Germany) in accordance with the manufacturer's recommendations. After this procedure, the PCR stage was performed with the Rotor-Gene Q (QIAGEN, Hilden Germany) device. A total of 36 patients, 15 (%41.7) female and 21 (%58.3) male, with positive anti-HCV values were identified and the anti-HCV seroprevalence value was found to be %10.90. As a result, HCV infection still poses serious problem on a global scale. A vaccine to prevent HCV infection has not yet been found. In order to prevent the spread of HCV infection, it is important to regularly conduct and monitor anti-HCV screenings of patients and people at risk.