Seçilmiş AB ülkelerinde suç oranları ve ekonomik büyüme ilişkisinin yumuşak geçişli panel regresyon yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the relationship of crime rate and economic growth in selected EU countries by soft panel regression
  1. Tez No: 717749
  2. Yazar: CUMA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA TEKTAŞ, DOÇ. DR. CELİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Sosyoloji, Econometrics, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Suç ve suçun neden olduğu sonuçlar iktisat alanı başta olmak üzere birçok alanda büyük bir inceleme konusudur. Bireylerin suç işleme eğilimi bulundukları ülkelere ve yaşadıkları coğrafyaya göre değişiklik gösterir. Genel anlamıyla hayata karşı suçlar, vücut dokunulmazlığına karşı suçlar ve şerefe dayalı suçlar, kişisel zevk ve tatmin olma amacıyla işlenirken, hırsızlık, yağma ve dolandırıcılık gibi malvarlığına karşı işlenen suçlar bireylerin ekonomik nedenlerle suça yöneldiğini göstermektedir. Bu kapsamda, çalışmada suç oranlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi doğrusal olmayan panel regresyon modellerinden biri olan yumuşak geçişli panel regresyon (YGPR) yöntemi ile incelenmiştir. YGPR yönteminin uygulanmasında seçilmiş AB ülkelerinde 1993-2017 yılları arasında meydana gelen suç oranları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkide 2011 yılı sabit fiyatları, yıllık kişi başına düşen GSYİH ($) değişkenleri kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre kişi başına düşen GSYİH düzeyine ait eşik parametresi 9,687 yani 16.106,00 $ olarak bulunmuştur. Dolayısıyla eşik seviyesinin altında suç oranları artmakta iken, bu eşik seviyesinin üzerinde olması durumunda suç oranları azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Crime and its consequences are a major subject of study in many fields, especially in the field of economics. The tendency of individuals to commit crimes varies according to the countries they live in and the geography they live in. In general terms, crimes against life, crimes against body immunity and crimes based on honor are committed for the purpose of personal pleasure and satisfaction, while crimes against property such as theft, looting and fraud show that individuals turn to crimes for economic reasons. In this context, in this study, the effect of crime rates on economic growth was examined with the smooth transition panel regression (YGPR) method, which is one of the non-linear panel regression models. In the application of the YGPR method, 2011 fixed prices and annual GDP per capita ($) variables were used in the relationship between the crime rates and economic growth in selected EU countries between 1993 and 2017. According to the results obtained from the study, the threshold parameter for per capita GDP was found to be 9,687, that is, $16,106.00. Therefore, while crime rates increase below the threshold level, crime rates decrease if it is above this threshold level.