Çalışanların kültürel farklılıklarının üretkenlik karşıtı iş davranışlarına etkisi: Çok uluslu üretim işletmeleri üzerine bir araştırma
The effect of employees' cultural differences on counterproductive work behaviors: A study on multinational manufacturing companies
  1. Tez No: 717752
  2. Yazar: GÖKHAN YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ÖYKÜ İYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Globalleşen dünyada sosyal bir varlık olan insanın bulunduğu her alanda olduğu gibi iş hayatında da iletişim ve etkileşim dinamik olarak devam etmektedir. İnsanların sahip olduğu bireysel kültür tiplerinin üyesi oldukları örgütlere etkileri ve kişilerin kültürel farklılıkları kaynaklı üretkenlik karşıtı iş davranışı oluşumunun varlığının araştırılması amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışmanın örneklem grubu çok uluslu şirketlerde çalışan (443 kişi) iş görenlerden oluşturulmuştur. Çalışmada nicel araştırma yöntemi (anket) ile veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda, kültür boyutlarının, iş görenlerin üretkenlik karşıtı iş davranışı üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Üretim yapan çok uluslu şirket çalışanlarından oluşan örneklem grubundan elde edilen veriler, bireysel kültürel değerlerin ölçülmesinde kullanılan alt boyutlar; güç mesafesi, uzum-kısa dönem eğilimi, erillik-dişillik seviyesi, bireycilik-toplumculuk seviyesi ve belirsizlikten kaçınma parametreleri ile örneklem grubunun üretkenlik karşıtı iş davranışları arasında ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, bireysel kültürel değerlerin üretkenlik karşıtı iş davranışları üzerinde etkisi tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, bireysel kültürel değerlerin toplam etkisinin, üretim sektöründe çıktı seviyesini etkileyebilecek bir faktör olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, communication and interaction continue dynamically in business life, as in every field where human beings are a social entity. This study was carried out in order to investigate the existence of anti-productive work behavior due to cultural differences individual cultures. The sample group of the study is composed of those who work in multinational companies (443 people). The data were collected using the quantitative research method (questionnaire). As a result of the research, it has been determined that cultural dimensions have an effect on the anti-productive work behavior of employees. The data was collected from employees in different international production/manufacturing companies. It has been concluded that there is a relationship between the sub-dimensions of individual cultural values; power distance, long-term orientation, masculinity, individualism, uncertainty avoidance and the counterproductive work behaviors of the sample group. Also, the effect of individual cultural values on counterproductive work behaviors has been determined. According to the results obtained, it was concluded that the total effect of individual cultural values is a factor that can affect the output level in the production sector.