Beden eğitimi öğretmenlerinin fiziksel aktivite liderliği rolü: Uzaktan eğitim deneyimleri
Physical education teachers' role of physical activity leadership: Distance learning experiences
  1. Tez No: 717765
  2. Yazar: MUSTAFA YANBUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Beden eğitimi öğretmenlerinin, Covid-19 salgını süresince bütüncül okul fiziksel aktivite programı çerçevesinde uzaktan eğitim ile fiziksel aktivite liderliği rolünü incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Temel nitel araştırma odağıyla tasarlanan çalışma; covid-19 salgın süreci risk faktörleri dikkate alınarak yapılandırılmış görüşme soruları ile çevrim içi görüşmeler ve“Google documents”aracılığıyla online olarak açık uçlu sorular şeklinde yapıldı. Bulgular: Covid-19 salgın süresince uzaktan eğitim ile fiziksel aktivite liderliği rolünü incelemek için yapılan çalışmada veriler bireysel, sosyal ve fiziksel olmak üzere 3 seviyeye ayrılarak her bir seviye için fiziksel aktivite rolünü etkileyen temalar oluşturulmuştur. Bireysel seviye: Fiziksel aktivite seviyesi, Sosyal seviye: Öğretmen desteği ve aile desteği, Fiziksel seviye: Uzaktan eğitimin niteliği ve teknoloji alt yapı sorunu, şeklinde temalara ayrılmış ve her bir temayı etkileyen etkenler belirlenmiştir. Sonuç: Beden eğitimi öğretmenlerinin, Covid-19 salgını süresince uzaktan eğitim ile fiziksel aktivite liderliği rolünün etkin bir şekilde uygulanamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research was to examine the role of physical education teachers in physical activity leadership with distance education within the framework of the comprehensive school physical activity program during the Covid-19 epidemic. Materials and methods: The study, which was designed with the focus of basic qualitative research, was conducted with structured interview questions via online interviews and online open-ended questions through“Google documents”, taking into account the risk factors of the covid-19 epidemic process. Results: In order to reveal the role of distance education and physical activity leadership during the Covid-19 epidemic, the data were divided into 3 levels as individual, social and physical, and themes affecting the role of physical activity were created for each level. Individual level: Physical activity levels, Social level: Teacher support and family support, Physical level: The quality of distance education and the problem of technology infrastructures Conclusion: It has been determined that the physical education teachers' role of distance education and physical activity leadership could not be applied effectively during the Covid-19 epidemic.