İsletmelerin uluslararası ticarette yaşadıkları lojistik sorunlar: Gıda sektöründe faaliyet göstere işletmelere yönelik nitel bir çalışma
Logistics problems that enterprises experience in international trade: A qualitative study for businesses that operate in the food sector
- Tez No: 717767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP AFŞIN RAVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin uluslararası ticarette yaşadıkları lojistik sorunlar hakkında çalışanların görüşlerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinin uygulandığı araştırmada veriler araştırmanın temel problemini ölçecek nitelikte ilgili literatürden faydalanılarak araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Hazırlanan görüşme formu gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin Lojistik departmanında çalışan 30 katılımcıya uygulanmış ve elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda firmaların uluslararası lojistik faaliyetler sürecinde tedarik fonksiyonundan, paketleme ve ambajalamadan, depolama hizmetlerinden, mevzuatlardan, gümrük işlemlerinden, savaş ve terör faaliyetlerinden kaynaklı sorunlarla karşılaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the opinions of the employees about the logistics problems experienced by the companies operating in the food sector in international trade. In the research, in which qualitative research methods were applied, the data were obtained with a semi-structured interview form prepared by the researcher, using the relevant literature to measure the main problem of the research. The prepared interview form was applied to 30 participants working in the Logistics department of enterprises operating in the food sector and the data obtained were analyzed by descriptive analysis method. At the end of the research, it was seen that the companies encountered problems arising from the procurement function, packaging and packaging, storage services, legislation, customs procedures, war and terrorist activities during the international logistics activities.