Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) e-ticarette karşılaştıkları sorunlar: İzmir ili örneği
Challenges faced by small and medium enterprises in e-trade: İn case of İzmir region
  1. Tez No: 889104
  2. Yazar: TUĞBA ULUSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZMİYE YINAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Karpaz Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bilim ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte internet kullanımının artması, elektronik ticarete verilen önemi artırmıştır. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin bu rekabetçi pazarlarda kendilerine yer bulabilmeleri için e-ticaretten faydalanmaları gerekmektedir. Fakat bu geçiş süresinde , satış aşamasında ve uyum sağlama süresinde birçok sorunla karşılaşmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı; KOBİ'lerin online satış ve pazarlamalarında karşılaştıkları sorunları araştırmak ve çözüm önerileri sunmaktır. Yapılan bu araştırmada İzmir ilindeki KOBİ'lerin e-ticarette teknolojik, personel, müşteri, makro ve yasal, rekabet ve işletme kaynaklı yaşadıkları problemler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of science and technology,the importance given to e-commerce has increased due to the growing use of the internet.In order for small and medium sized enterprises (SME's) to find their place in these competitive markets, It is necessary for them to utilise e-commerce in their marketing strategies. However,this transition encounters many problems during adaptation and sales periods. The aim of this study is to investigate the problems faced by SMEs in their online sales and marketing and propose solutions.