Türk ve Amerikan Romanlarında Distopik Dünya algısı (Demir Ökçe, Mülksüzler, Fahrenheit 451; Gökdelen, Son Ada, Sahte Uygarlık)
Perception of Dystopic World in Turkish and American Novels (Iron Heel,The Dispossessed, Fahrenheit 451; Skyscraper, The Last Island,False Civilization)
  1. Tez No: 717792
  2. Yazar: BEHİYE TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CERCİS TANRITANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
20. yy'da ortaya çıkan, içinde bilim kurgu öğelerini de barındıran distopik romanlar, son yıllarda, sürükleyici kurguları ile okuyucu tarafından ilgi gören bir tür haline gelmiştir. Bu türde ürün ortaya koyan yazarlar kendi distopik dünya algılarını fütüristik bir bakış açısı ile romanlarına başarılı bir şekilde yansıtmışlardır. Bu tez çalışmasında Amerika ve Türk edebiyatından seçilen örneklerle farklı kültür, inanç, dünya görüşüne sahip yazarların, farklı zaman dilimlerinde yazmış oldukları eserler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Distopik algının oluşmasında ve gelişmesinde pek çok iç ve dış faktörlerin etkilerinin olduğu genel kabul bir durumdur. Aile ortamı, toplum, yaşanılan coğrafya, eğitim, kültür ve bunların sonucunda oluşan dünya görüşü gibi faktörler dış etmenleri oluştururken; zihin yapısı, karakter, kişilik, psikolojik alt yapı, kişisel gereksinimler gibi pek çok mekanizmalar da iç etmenleri meydana getirmektedir. Bunun yanında yüzyıllardan beri yaşanmış olan savaşların, salgın hastalıkların, kıtlıkların, ekonomik çöküntülerin ve bunun sonucunda meydana gelen büyük buhranların, çevre felaketlerinin birikimi de yazarların bu türe yönelmesine alan açmıştır. Ayrıca endişeler, korkular, hayal kırıklıkları, geleceğe yönelik kaygılar, distopik dünyanın algılanışını nasıl etkiliyorsa hayaller, geleceğe yönelik umutlar da bu algının şekillenmesinde rol oynamaktadır. Yazarların özgeçmişleri, yaşantıları, eğitimleri ve tecrübeleri kadar siyasi düşünceleri de algılarını önemli ölçüde şekillendirmektedir. Hem Türk edebiyatından hem de Amerikan edebiyatından seçilen romanlar ve yazarları incelendiğinde, bu distopik romanları kaleme alan yazarların, kendilerini Marksist, sosyalist olarak tanımlayan kişiler olduğunu görmekteyiz. Bu veriden hareketle, dünyaya bu pencereden bakan yazarların gelecek ile ilgili endişe ve kaygılarının daha fazla olduğu, distopik roman kurgularının bu yazarlar arasında daha yaygın olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dystopian novels, which emerged in the 20th century and include science fiction elements, have become a genre that attracts the attention of the reader with their gripping fiction in recent years. The authors who put forward this type of product successfully reflected their dystopian perception of the world into their novels with a futuristic point of view. In this thesis, the works written by authors with different cultures, beliefs and world views in different periods of time were comparatively analyzed with examples from American and Turkish literature. It is generally accepted that many internal and external factors have an effect on the formation and development of dystopic perception. While factors such as family environment, society, geography, education, culture and the world view formed as a result of these constitute external factors; Many mechanisms such as mental structure, character, personality, psychological infrastructure, personal needs also create internal factors. In addition, the accumulation of wars, epidemic diseases, famines, economic collapses and the resulting major depressions and environmental disasters have opened up space for authors to turn to this genre. Furthermore, worries, fears, disappointments, concerns about the future, dreams and hopes for the future play a role in shaping this perception as they affect the perception of the dystopian world. In addition, the development of science and the rapid rise of technological developments as a result of this affect the utopian perceptions as well as the dystopian perception. Political thoughts of the authors significantly shape their perceptions as much as their background, life, education and experience. When the novels and authors chosen from both Turkish and American literature are examined, we see that the authors of these dystopian novels are people who define themselves as Marxists and socialists. Based on this data, it was concluded that writers who look at the world from this window have more worries and anxieties about the future, and dystopian novel fictions are more common among these writers.