Dış ticaretin finansmanında banka uygulamaları ve azerbaycan bankacılık sistemi için bir değerlendirme
Bank applications in foreign trade finance and evaluation for azerbaijan banking system
  1. Tez No: 207798
  2. Yazar: ASLAN SELİMOV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLEK SEYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dıs ticaretle ugrasan firmalar, küresel alanda faaliyet gösterdiklerinden dolayı bir takım zorluklarla karsı karsıya gelmektedir. Bunların basında yurtdısı piyasalarda rekabet edebilecek düzeyde isletme sermayesine ihtiyaç duyulması ve güvensizlik sorunu gelmektedir. Bankalar bu gibi temel olumsuzlukları asmada büyük önem arz etmektedirler. Bu çalısmada dıs ticaret finansmanında banka uygulamaları incelenerek bagımsızlıgını yeni kazanmasıyla birlikte tamamen farklı bir ekonomik sisteme geçen Azerbaycan ekonomisinde bankacılık ve bankaların dıs ticaretin finansmanındaki rolü ele alınmıstır. Üç ana bölümden olusan çalısmanın ilk bölümünde, dıs ticaretin finansmanı, ürünler bazında incelenerek nakdi krediler, gayri nakdi krediler ve daha yeni yaygınlasan alternatif finansman yöntemleri olarak da bilinen leasing, factoring ve forfaiting uygulamaları anlatılmıstır. Azerbaycan Bankacılık Sisteminin ele alındıgı ikinci bölümde, ülke bankacılık sisteminin yeni sisteme geçiste nasıl bir yol izledigi, ortaya çıkan sorunlar ve su anki durum ortaya konulmustur. Son bölümde, Azerbaycan'ın dıs ticaret görünümü çizilerek, ülke bankacılık sisteminin dıs ticaretin finansmanına ne kadar katıldıgı, genelde hangi yöntemlerin kullanıldıgı ve mevcut durumun olası sebepleri arastırılıp degerlendirilerek çalısma tamamlanmıstır
Özet (Çeviri)
Firms which deals with foreign trade, come across with some difficulties because of operating in global scale. Main difficulties in this sphere are the necessity to sufficient firm capital in order to compete in the world sclae and the confidence matter as a natural outcome of a foreign trade. Banks submit great importance in passing over this type of deficiencies in this field. This study deals with bank applications in foreign trade financing and banks part in foreign trade in Republic of Azerbaijan which recently gained it?s independence and passed absolute new economic system. The study has three main part. First part deals with foreign trade finance products like cash and non-cash credits and new financing techincs like leasing, factoring and forfaiting. Seconf part expose, Azerbaijan banking system, problems encountering during transition to a new system and present situation. Last part of the study brings up aspect of Azerbaijan?s foreign trade, the participating degree of a banking system on foreign trade and concludes probable reasons of this case.