Alevi-Bektaşi menakıpnamelerinde şekil değiştirme
Transformation in Alevi-Bektaşi menakipnames
  1. Tez No: 717901
  2. Yazar: GÜL AYNUR ÇOTULAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFULLAH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İslamiyet'in kabulüyle beraber, Anadolu' da çeşitli tarikatlar boy göstermeye başlamıştır. Bu tarikatlar, yeni dinîn öğretilerini yayarken aynı zamanda eski dinînde geleneklerini tamamen kaybetmemiştir. Özellikle Şamanizm inancının, köylerde devam etmesi ve yeni din ile kaynaşması neticesinde Alevilik- Bektaşilik tarikatı oluşmaya başlamıştır. Bu tarikatın içerisinde yetişen“Allah dostu”diye tabir ettiğimiz veliler hem İslam dinîni yaymaya çalışmış hem de çeşitli kerametler göstermişlerdir. Bu kerametlerin başında şekil değiştirme (Don Değiştirme) gelmektedir. Anadolu'nun önemli velilerinden olan Hacı Bektaş-ı Veli başta olmak üzere onunla aynı yüzyılda yaşamış Alevi- Bektaşi velileri çeşitli sebeplerden ötürü şekil değiştirme kerametine başvurmuşlardır. Biz de çalışmamızda şekil değiştirme kerametinin Alevi- Bektaşi tarikatında ne hâllerde gerçekleştiğini tespit etmeye çalıştık. Çalışmamız, giriş ve dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; AlevilikBektaşilik tarikatının doğuşu ve bu tarikat ile ilişkili olarak Kalenderîlik ve Kızılbaşlık hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Alevi-Bektaşi menakıpnameleri, menkıbe ve velayetname kavramları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, keramet, şekil değiştirme ve veli kavramları hakkında bilgiler verilmiş olup incelediğimiz menkıbelerde karşılaşılan şekil değiştirme unsurları çalışmamıza aktarılmıştır. Dördüncü bölümde ise tespit edilen şekil değiştirme unsurlarının ne amaçla gerçekleştiğine dair bilgilerden oluşmaktadır
Özet (Çeviri)
With the acceptance of Islam, various sects began to appear in Anatolia. While these sects spread the teachings of the new religion, they did not completely lose their traditions in the old religion. Alevism-Bektashism sect began to form, especially as a result of the continued shamanism belief in the villages and its fusion with the new religion. The saints, who we call“friends of Allah”, who grew up in this sect, both tried to spread the religion of Islam and showed various miracles. At the beginning of these miracles is the change of shape (Don Change). Alevi-Bektashi parents, who lived in the same century with him, especially Hacı Bektaş-ı Veli, who is one of the important parents of Anatolia, resorted to the miracle of shapeshifting for various reasons. In our study, we tried to determine in what situations the miracle of shape-shifting took place in the Alevi-Bektashi sect. Our study consists of an introduction and four main parts. In the first part; Information about the birth of the Alevism-Bektashi sect and the Kalenderi and Kızılbaş in relation to this sect are given. In the second part, the concepts of Alevi-Bektashi menakibnames, legends and vilayetname are emphasized. In the third chapter, information about the concepts of miracle, shape-shifting and veli is given, and the shape-shifting elements encountered in the legends we have examined are transferred to our study. In the fourth part, it consists of information about the purpose of the determined deformation elements.