Çevre ve sürdürülebilirlik bağlamında Prix Pictet Fotoğraf Ödülleri
Prix Pictet Photography Awards in the context of environment and sustainability
  1. Tez No: 717912
  2. Yazar: CELAL BAYAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZAKET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, 2008 yılında verilmeye başlayan Pictet Fotoğraf Ödüllerinin bağlamında antroposen etkilerin ekolojiye verdiği zararları fotoğraf sanatı bağlamını incelemektedir. Çevre ve sürdürülebilirlik çerçevesinde verilen Pictet Fotoğraf Ödülleri, bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Bu Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çevre ve sürdürülebilirlik, ekolojik sorunlar, çevre sorunlarına bağlı anlaşmalarla antroposen çağını oluşturan nedenler incelenmektedir. Özellikle 2. Dünya savaşından sonra başlayan ve bilim insanlarının da ortaya koyduğu ekolojik yıkım tespit edilmektedir. İnsanoğlu holosen dönemde öğrendiği doğayla iletişim şeklini antroposen dönemde değiştirme ihtiyacı duymaktadır. İkinci bölümde ekolojik sorunların 20. Yüzyılın son çeyreğinde başlayan yükselişi, sanatın ilgisini çekmiş ve bu konuya duyarlı sanatçıların eserleri ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda gelişen bilim insanlarının çevre sorunlarının verilerine ilişkin bilgileri sanatın ve bilimin paralelliğini de işaret etmektedir. Yaklaşık son 50 yılda yeryüzü üzerindeki ekolojik müdahaleler yaşadığımız tek evimiz olan dünyaya verdiği zararları sanatçılar ve fotoğrafçıların gözünden incelenmektedir. Sanatın duyarlılığı, ekolojik sorunların ortaya dökülmesine öncü olduğu ortadadır. Üçüncü bölümde ise Pictet Fotoğraf Ödülleri, çevre ve sürdürülebilirlik alanında farkındalık yaratmak amacıyla fotoğrafın gücüne odaklanmaktadır. Kimi zaman fotoğrafın belgeci yaklaşımı, kimi zaman da kurgusal fotoğraf anlayışıyla yapılan fotoğraflar biricik dünyamızı nasıl kirleterek kendi sonumuzu hazırladığımızı bizlere göstermektedir. Fotoğraflarla ekolojik sorunun tespiti kolaydır, fakat asıl değişim bu sorunlara bulunacak radikal çözümlerdir. Sanat ekolojik sorunların dile getirilmesinde bir mihenk taşıdır ve her zaman da öncü olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the harmful effects of antroposen to ecology in the context of photography and the Pictet Photography Awards that have been given since 2008. The Pictet Photography Awards in the frame of environment and sustainability constitute the framework of my thesis. This dissertation consists of 3 chapters. In the first chapter, environment and sustainability, ecological issues and the environmental issues that lead to Human Epoch (Anthropocene) are reviewed. Specifically the ecological damage that have started after the II. World War and detected by scientists are identified. Humans are in need to reshape the communication way that has been learned in holosen era when they reached the Human Epoch. In the second chapter, the crescendo of ecological problems in the last quarter of 20th century, how it has attracted the artists and the artworks started to appear by sensitive artists are evaluated. At the same time, the cumulated database of the ecological problems indicate the parallelity of art and science. Approximately in the last 50 years, artists have been examining the damage on earth, that is our sole home and that is under constant intervention by humanbeing. In the third chapter, Pictet Photography Awards focuses on the power of photography in order to raise awareness in the field of environment and sustainability. Sometimes the documentary approach of photography and sometimes the fictional photography approach show us how we are preparing our own end by polluting our unique world. It is easy to identify the ecological problem with photographs, but the real change is the radical solutions to these problems. Art is a cornerstone in voicing ecological problems and will always be a pioneer.