Mekanik ventilatöre bağlı Covid-19 pnömonili hastalara bakım veren yoğun bakım hemşirelerinin prone pozisyonu ile ilgili kaygıları ve yaşadıkları güçlükler
Worries of intensive care nurses providing care to Covid-19 pneumonia patients connected to mechanical ventilator regarding prone position and difficulties they experienced
  1. Tez No: 820189
  2. Yazar: MELİS HALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, mekanik ventilatöre bağlı COVİD-19 pnömonili hastalara bakım veren yoğun bakım hemşirelerinin prone pozisyonu ile ilgili kaygılarını ve yaşadıkları güçlükleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma, 18 Nisan–02 Haziran 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmaya, kartopu örnekleme yöntemi ile sosyal ağlar aracılığıyla ulaşılan, COVİD-19 yoğun bakım ünitesinde görev alan 198 hemşire katılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından literatürden yararlanılarak hazırlanan veri toplama formu kullanılmıştır. Veri toplama formu, Google formlar üzerinden çevrimiçi anket bağlantısı oluşturularak sosyal ağlar aracılığıyla hemşireler ile paylaşılmıştır. Veriler değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U ve Spearman Korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin yoğun bakımda ünitesinde ortalama çalışma süresi 4,69±4,18 yıl, mekanik ventilatöre bağlı COVİD-19 pnömonili hastalara ortalama bakım verme süresi 1,62±1,18 yıldır. Hemşirelerin %20,7'si prone pozisyonu ile ilgili eğitim aldığı, %19,6'sının çalıştığı kurumda mekanik ventilatöre bağlı COVİD-19 pnömonili hastaya prone pozisyonu verilmesi ile ilgili bir protokol bulunduğu ve bulunan protokolün %57,1'inde düzenli olarak uygulandığı belirlenmiştir. Hemşirelerin prone pozisyonundaki hastaya bakım verirken genel olarak kaygı yaşama düzeyi ortalaması 6,25±2,73, güçlük yaşama düzeyi ortalaması 6,82±2,54'tür. Hemşirelerin en çok yaşadıkları kaygılar sırasıyla; prone pozisyonu prosedürüne aşina olmayan personel ile çalışabilme olasılığı (6,96) ve prone pozisyonunda olan bir hastaya kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) uygulanmasıdır (6,89). Hemşirelerin en çok yaşadıkları güçlükler ise sırasıyla; prone pozisyonu prosedürüne aşina olmayan/eğitimsiz personel ile hastaya prone pozisyonu vermek (6,74) ve prone pozisyonundaki hastaya KPR uygulamaktır (6,45). Araştırma sonuçları doğrultusunda; hemşirelerin yaşayabilecekleri güçlüklerin ve kaygıların azaltılması için mekanik ventilatöre bağlı hastalarda prone pozisyonu ile ilgili aralıklı eğitimlerin düzenlenmesi, prone pozisyonu verilmesi ile ilgili protokollerin oluşturulması, prone pozisyonu için özelleştirilmiş eğitilmli ekiplerin oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with a descriptive and cross-sectional design in order to determine the worries of intensive care nurses providing care to COVID-19 pneumonia patients connected to mechanical ventilator regarding prone position and difficulties they experienced. The study was conducted between 18 April-02 June 2023. 198 nurses providing healthcare services in COVID-19 intensive care units who were accessed through social media networks with snowball sampling method participated in the study. In collecting data, a data collection form prepared by the researchers by reviewing the literature was used. The data collection form was shared with the nurses through social media networks by creating an online questionnaire link over Google Forms. In the analysis of the data collected, descriptive statistics, Mann-Whitney U test, and Spearman Correlation test were used. Mean working duration of the nurses included in the study in the intensive care unit was 4.69±4.18 years, and their mean duration of providing care to COVID-19 pnumona patients connected to mechanical ventilator was 1.62±1.18 years. It was determined that 20.7% of the nurses had received training on prone position, that there was a protocol for giving prone position to COVID-19 pneumonia patients connected to mechanical ventilator in the working institutions of 19.6% of the nurses, and that the protocol was followed regularly in 57.1% of the institutions where the nurses worked. The nurses' mean level of worry experienced while providing care to patients in prone position was 6.25±2.73, and their mean level of difficulty experienced was 6.82±2.54. Worries that the nurses experienced the most were the probability of working with a colleague who is not familiar with prone position procedures (6.96) and applying cardiopulmonary resuscitation (CPR) to a patient in prone position (6.89). The difficulties the nurses experienced the most were giving prone position to a patient with a colleague who is not familiar with/did not receive training on prone position (6.74) and applying CPR to a patient in prone position (6.45). In line with the findings of the study, in order to reduce the difficulties and worries of nurses experienced in this regard, it is recommended to organize regular training programs on prone position in patients connected to mechanical ventilator, to create protocols regarding giving prone position, and to form teams who are specialized in giving prone position.