COVID-19'lu hastalara bakım veren hemşirelerin ruhsal etkilenme durumlarının belirlenmesi
Determination of mental affect status of nurses caring for patients with COVID-19
- Tez No: 685296
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİRE OLCAY ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konsultasyon ve Liyezon Psikiyatrisi Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Covid-19'lu Hastalara Bakım Veren Hemşirelerin Ruhsal Etkilenme Durumlarının Belirlenmesi Giriş: Pandemi olarak ilan edilen Covid-19 salgını, bireylerin ve toplumların sadece fiziksel değil, ruhsal sağlığını da olumsuz etkilemiştir. Pandemilerde tüm insanların maruz kaldığı psikolojik ve duygusal stres faktörlerine sahada çalışan sağlık çalışanları daha fazla maruz kalmaktadır. Amaç: Çalışmada Covid-19 tanısı alan veya şüpheli olan vakaların bakımını üstlenen hemşirelerin ruhsal yönden etkilenme durumlarını belirlemek amaçlanmıştır. Bu sayede hemşirelerin ruh sağlığını korumaya yönelik önlemlerin alınması, gerekli tedavi edici stratejilerin uygulanabilmesi, gelecekte olası benzer durumlar için yol gösterici olması ve akademik hayata da katkı sağlanması amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan araştırmanın örneklemini 149 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri için Sosyodemografik anket formu, Koronavirüs (Covid-19) Korkusu Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) veri toplama yöntemi olarak kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler Statistical Package For Social Sciences for Windows (SPSS) 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Verilerin karşılaştırılmasında MannWhitney U testi ve Anova Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of Mental Affect Status of Nurses Caring for Patients with Covid-19 Introduction: The Covid-19 epidemic, which was declared a pandemic, has adversely affected not only the physical but also the mental health of individuals and societies. Health workers working in the field are more exposed to the psychological and emotional stress factors of all people are exposed to during pandemics. Aim: In study, it was aimed to determine the psychological impact of nurses who take care of cases with a diagnosis of COVID-19 or suspected cases. In this way, it is aimed to take measures to protect the mental health of nurses, to implement the necessary therapeutic strategies, to guide for possible similar situations in the future and to contribute to academic life. Method: The sample of the descriptive study consisted of 149 nurses. Sociodemographic Questionnaire form, Coronavirus (Covid-19) Fear Scale and Brief Symptom Inventory (BSI) were used as data collection methods for the data of the study. The data obtained from the research were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences for Windows (SPSS) 25.0 program. Descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation) were used while evaluating the data. MannWhitney U test and Anova test were used to compare the data.