Design and syntheses of potentially CPL exhibiting chiral coumarin derivatives
Dairesel polarize ışık yayma potansiyeline sahip kiral kumarin türevlerinin tasarım ve sentezi
  1. Tez No: 717940
  2. Yazar: BERÇİN VERDA ASYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son zamanlarda yüksek ilgi gören kiral organik moleküllerin polarize ışık ile etkileşimi, yaygın uygulama alanları potansiyeline sahiptir. Bu nedenle dairesel polarize ışık yayma potansiyeline sahip bileşikler yüksek talep görmektedir. Özellikle, dairesel polarize ışık yayma potansiyeline sahip organik bileşiklerin sentezi zorlu ama umut verici çalışmalardır. Bu çalışmada, kromofor grupları olarak kumarin türevleri olan kiral floresan organik bileşikler sentezlenmiştir. Tartarik asit türevlerinin enantiyomerleri, kiral birim olarak kullanılmıştır. Sentezlenen yeni bileşiklerin karakterizasyon analizlerinin yanı sıra UV-Vis, Floresan ve CD spektroskopisi ölçümleri ile fotofiziksel özellikleri de incelenmiştir. Bu bileşiklerin CPL analizleri ev yapımı CPL cihazı ile gerçekleştirilmiştir. CPL sonuçları umut verici olmakla birlikte geliştirilmeye muhtaçtır.
Özet (Çeviri)
Interaction of chiral organic compounds with polarized light is an emerging concept that has the potential of widespread application areas. Thus, CPL exhibiting compounds are in high demand. Specifically, the synthesis of circularly polarized light exhibiting organic compounds is a challenging yet promising task. In this study, chiral fluorescent organic compounds with coumarin derivatives as chromophore groups have been synthesized. Enantiomers of tartaric acid derivatives have been utilized as the chiral core unit. Besides their characterization analyses, photophysical and chiroptical studies of the compounds have been accomplished through UV-Vis, fluorescence and CD spectroscopy in methanol, chloroform, acetonitrile, and tetrahydrofuran. CPL studies of these compounds were conducted with the home-made CPL instrument. The CPL results are assuring but still need enhancement.