COVİD-19 ve non-COVİD ilişkili ARDS hastalarının klinik ve laboratuvar olarak retrospektif karşılaştırılması
COVID-19 and NON-COVID related ardsclinic and laboratory of patientsas retrospective comparison
  1. Tez No: 717957
  2. Yazar: NAZAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA SULTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada yoğun bakım ünitemizde (YBÜ) yatan COVİD-19 ve NON-COVİD ilişkili ARDS hastalarının demografik, solunum, labarotuar ve tedavi yönünden araştırılarak farklılıklarının ve benzerliklerinin saptanması amaçlanmıştır. Materyal Metod: 3. düzey YBÜ'de Ocak 2015 ile Aralık 2020 tarihleri arasında, çeşitli nedenlerle takip ve tedavisi yapılmış 32 COVİD-19 ilişkili ARDS (CARDS) hastası ve 32 NON-COVİD ilişkili ARDS hastası retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalıklar, YBÜ'deki ilk güne ve son güne ait Glasgow Koma Skalası (GKS), Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirme (APACHE) II Skoru, tansiyon, kalp tepe atımı, saturasyon, laboratuvar tetkikleri, arter kan gazı (AKG) değerleri, YBÜ kalış süresi, entübe ve ekstübe geçen gün sayısı, uygulanan tedaviler, hastanın servise çıkış veya eksitus durumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: In this study, it was planned to investigate the demographic, respiratory, laboratory and treatment differences and similarities of COVID-19 and NON-COVID associated ARDS patients hospitalized in our intensive care unit. It will be useful to determine the differences and similarities of COVID-19 and NON-COVID related ARDS patients by investigating demographic, respiratory, laboratory and treatment aspects. Material and Method: 32 COVID-19-associated ARDS (CARDS) patients and 32 NON-COVID-associated ARDS patients who were followed up and treated for various reasons in the 3rd level ICU between January 2015 and December 2020 were retrospectively reviewed. Age, gender, comorbidities, Glasgow Coma Scale (GCS), Acute Physiology and Chronic Health Assessment (APACHE) II Score, blood pressure, heart rate, saturation, laboratory tests of the patients included in the study, arterial blood gas (ABG) values, length of stay in the ICU, number of days intubated and extubated, treatments applied, admission to the ward or mortality status of the patient were evaluated.