Tiroid nodülü olan hastaların biyopsi işlemi sürecinde yaşadıkları duyguların belirlenmesi
Determination of the feelings experienced by patients with thyroid nodules during the biopsy process
  1. Tez No: 717991
  2. Yazar: YEŞİM MAÇÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tiroid bezi, boynun ve trakeanın ön yüzünde ve larinksin altında bulunan bir endokrin bezdir. Tiroid bezi hastalıklarından ilki ve en çok görüleni guatrdır. İyot eksikliği sonucu TSH değerleri artar. Tiroid bezi düzensiz olarak büyür ve tiroid bezi içerisinde nodüller ortaya çıkar. Tiroid hastalığının Dünyada ve ülkemizde görülme sıklığı oldukça yüksektir. Bu hastalık grubu arasında bulunan tiroidin nodüler hastalığı sık görülen bir patolojidir. Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi, benign ve malign nodüllerin ayırt edilmesinde ve cerrahi değerlendirme evresinde en çok kullanılan yöntem haline gelmiştir. Yapılan bu çalışma, hastaların duygularını ifade etmelerine ve bu duyguların getirmiş olduğu psikolojik yüklerle baş etmelerine yardımcı olması açısından önemlidir. Çalışmanın amacı tiroid nodülü olan hastaların biyopsi işlemi sürecinde yaşadıkları duyguların belirlenmesini sağlamaktır. Kalitatif nitelikteki çalışmanın örneklemini Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Birimi Girişimsel Radyoloji Bölümüne 01.12.2020-01.12.2021 tarihleri arasında gelen, tiroid nodülü olan, 18-65 yaş arası, okuma yazma bilen, duyma ya da konuşma engeli bulunmayan, koopere olan, psikiyatrik hastalık tanısı olmayan, psikiyatrik ilaç kullanım öyküsü olmayan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 18 hasta oluşturmuştur. Katılımcılara işlemden sonra randevu oluşturularak sakin, gürültüden uzak bir ortamda, sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak 30-35 dakika derinlemesine görüşme yöntemi ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Hastanın öncelikle 'Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formunu' okuyarak sonrasında imzalaması sağlanmıştır. Daha sonra 'Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formundaki sorular aracılığıyla derinlemesine görüşme yöntemi gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış formda tiroid nodülü olan hastaların biyopsi işlemi sürecinde yaşadıkları duyguların belirlenmesi amacıyla toplam 36 adet açık uçlu soru hazırlanmıştır. Çalışma, niteliksel araştırma tasarımlarından biri olan fenomenolojik yaklaşım kullanılarak yapılmıştır. Tiroid nodülü tanısı alan ve tiroid biyopsisi işlemi geçiren 18 hasta ile yapılan bu çalışmada hastaların 12'sinin (%66.7) kadın, 6'sının (%33.3) erkek olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bireysel derinlemesine görüşmeler sonucunda“Tiroid biyopsisine ilişkin farkındalık”,“Duygusal süreçler”,“Biyopsi sürecindeki fiziksel problemlerin etkileri”,“Biyopsi sürecindeki sıkıntılara yönelik sosyal destek”ve“Katılımcıların tiroid biyopsisi olacak kişilere önerileri”olmak üzere beş ana tema ve bu temalara ait kodlar belirlenmiştir. Katılımcıların tiroid biyopsisi işlemine yönelik farkındalıklarının düşük olduğu; işlem sürecinde korku, rahatlama, endişe, kaygı, anksiyete, tedirginlik, stres, öfke, üzüntü, panik, mutluluk ve yalnızlık duygularını yaşadıkları; süreç boyunca yaşadıkları fiziksel problemlerin de korku, endişe ve kaygı gibi çeşitli duygulara neden olduğu; hastaların sıklıkla sağlık profesyonellerinden ve ailelerinden sosyal destek aldıkları; tiroid biyopsisi olacak hastalara korkmamaları gerektiği, erken teşhisin önemi ve destek alma gibi çeşitli önerilerde bulundukları görülmüştür. Bireyler tiroid biyopsisi sürecinde yoğun duygular yaşamaktadırlar. Bu nedenle sağlık profesyonelleri tarafından bireylere tiroid nodülü tanısı konulduğu andan itibaren, tiroid biyopsisi işleminin sonuna kadar gerekli bilgilendirmeler yapılmalı ve destek verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The thyroid gland is an endocrine gland located on the front of the neck and trachea and under the larynx. The first and most common of the thyroid gland diseases is goiter. As a result of iodine deficiency, TSH values increase. The thyroid gland grows unevenly, and nodules appear inside the thyroid gland. The incidence of thyroid disease in the world and in our country is quite high. Nodular disease of the thyroid gland, which is among this group of diseases, is a dec pathology. Fine needle aspiration biopsy of the thyroid gland has become the most widely used method for distinguishing benign and malignant nodules and at the stage of surgical evaluation. This study is important in terms of helping patients express their feelings and cope with the psychological burdens caused by these feelings. The aim of the study was to determine the feelings experienced by patients with thyroid nodules during the biopsy process. The qualitative study was conducted by Şehit Prof. Dr. Ilhan Varank Sancaktepe training and Research Hospital Radiology interventional radiology department, a unit 01.12.2020-01.12.2021 dates from between the thyroid and between the ages of 18-65, who can read and write that do not have a hearing or speech impairment, the cooperative, without a diagnosis of psychiatric illness without a history of drug use and psychiatric consisted of 18 patients who volunteered to participate in the research. Participants were given a face-to-face interview with the in-depth interview method for 30-35 minutes in a calm, noise-free environment by creating an appointment after the procedure, taking into account the rules of social distancing. First of all, the patient was provided to sign the 'Informed Voluntary Consent Form' by reading it. Then, the in-depth interview method was carried out through the questions in the Semi-Structured Interview Form. A total of 36 open-ended questions were prepared to determine the feelings experienced by patients with thyroid nodules in a semi-structured form during the biopsy process. The study was conducted using the phenomenological approach, which is one of the qualitative research designs. In this study, 12 of the patients (66.7%) were female and 6 of the patients (33.3%) were male with 18 patients diagnosed with thyroid nodule and undergoing thyroid biopsy procedure. As a result of individual in-depth interviews, five main themes and codes related to these themes were determined:“Awareness of thyroid biopsy”,“Emotional processes”,“Effects of physical problems in biopsy process”,“Social support for difficulties in biopsy process”and“Suggestions of participants to people who will have thyroid biopsy”. Thyroid biopsy procedure is the low level of awareness of participants; the process in the process of fear, relief, anxiety, worry, anxiety, stress, anger, sadness, panic, happiness and feelings of loneliness they experienced, and their physical problems through the process of fear, worry, and anxiety caused by various emotions like, patients often they receive social support from family and health professionals; they should not be afraid of a thyroid biopsy for patients, and support the importance of early detection as it has been seen that they are made various suggestions to obtain. Individuals experience intense emotions during the thyroid biopsy process. For this reason, from the moment individuals are diagnosed with thyroid nodules by health professionals, the necessary information and support should be provided until the end of the thyroid biopsy process.