Hünnap (Zizyphus jujuba Mill.) ilavesinin set tipi yoğurtların kalite özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of jujube pulp addiction (Ziziphus jujuba Mill.) on quality characteristics of set type yogurts
  1. Tez No: 718016
  2. Yazar: MOHAMMED ABDU ALI AHMED ALNAQELINE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, inek sütüne %3, %6, %9 ve 12 oranlarında hünnap pulpu ilave edilmiş ve hünnap pulpunun yoğurdun 21 gün boyunca 4℃'de depolama sırasındaki kalite özellikleri ve antioksidan aktiviteleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yoğurtların titrasyon asitliği, pH değeri, laktik asit bakteri sayısı, su tutma kapasitesi, tekstürel özellikleri, biyoaktif bileşenleri ve duyusal özellikleri birer haftalık aralıklarla analiz edilmiştir. Yoğurtların bileşimleri ve mineral madde profilleri depolamanın birinci gününde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 3%, 6%, 9%, and 12% of jujube pulp were added to cow's milk and the effects of jujube pulp on the quality properties and antioxidant activities of yogurt were investigated. The yogurt samples were stored for 21 days at 4°C. Titratable acidity, pH value, lactic acid bacteria count, water holding capacity, textural properties, bioactive components, and sensory properties of yogurt samples were analyzed on weekly basis. The compositions and mineral profiles of yogurt samples were determined on the first day of storage.