6-11 yaş otizimli ve normal gelişim gösteren çocukların Covid-19 pandemisi süresince yaşadıkları sosyal, duygusal, davranışsal güçlükler ve yaşam kalitesi ile uyku alışkanlıklarının karşılaştırılması
A comparison of social, emotional, behavioral difficulties and quality of life and sleep habits of 6-11 years old children with authisic and normal development during the Covid-19 pandemic
- Tez No: 718022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ŞEN DEMİRDÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Otizm spektrum bozukluğu (OSB) yaşam boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur. Bu bozukluk bireyi bilişsel, duygusal, davranışsal ve sosyal anlamda önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinden etkilenme düzeylerinin de farklı olacağı düşünülmektedir. Bu düşünceden hareketle yapılan çalışmanın amacı 6-11 yaş ilkokula devam eden otizimli ve normal gelişim gösteren çocukların Covid-19 pandemisi süresince yaşadıkları sosyal, duygusal, davranışsal güçlükler ve yaşam kalitesi ile uyku alışkanlıklarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya OSB tanılı 11 kız ve 26 erkek olmak üzere 37 kişi ve normal gelişim gösteren 15 kız ve 22 erkek olmak üzere 37 kişi ile birlikte toplam 74 kişi katılmıştır. Çocuklar için bilgiler annelerinden alınmıştır. Bu kapsamda annelere içinde kişisel bilgi formu, Pediatrik Yaşam Kalitesi Ölçeği-Ebeveyn Formu, Güçler ve Güçlükler Anketi ve Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi'nin olduğu anket formu uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda OSB tanılı çocukların, normal gelişim gösteren çocuklara oranla uyku alışkanlıkları daha kötü ve yaşadıkları güçlükler daha fazla bulunmuştur. Evde bulunan teknolojik alet sayısına göre OSB tanılı çocukların yaşam kalitesi puanları farklılık göstermektedir. OSB tanılı çocukların yaşam kalitesi puanları ile uyku alışkanlıkları ve güçler ve güçlükler puanları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Son olarak annelerin çocukları ile geçirdikleri zamanın artışına bağlı olarak yaşam kalitesinin arttığı ve uyku alışkanlıklarının düzeldiği görülmüştür. Elde edilen bulgular, Covid-19 pandemisinin özel eğitime ihtiyaç duyan OSB tanılı bireylerdeki etkilerinin incelenmesi açısından önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Autism spectrum disorder (ASD) is a lifelong developmental disorder. This disorder significantly affects the individual cognitively, emotionally, behaviorally and socially. For this reason, it is thought that the levels of being affected by the Covid-19 pandemic, which affects the whole world, will be different. Based on this idea, the aim of the study is to compare the social, emotional, behavioral difficulties and quality of life and sleep habits of children with autism and normal development, who attend primary school aged 6-11, during the Covid-19 pandemic. A total of 74 people, including 37 people with ASD, 11 girls and 26 boys, and 37 people with normal development ,15 girls and 22 boys, participated in the study. Information for children was obtained from their mothers. In this context, a questionnaire including a personal information form, Pediatric Quality of Life Scale-Parent Form, Strengths and Difficulties Questionnaire and Child Sleep Habits Questionnaire was applied to the mothers. As a result of the analysis, it was found that children with ASD had worse sleep habits and had more difficulties than children with normal development. The quality of life scores of children with ASD differ according to the number of technological devices in the house. Significant relationships were found between the quality of life scores of children with ASD, their sleep habits, and strengths and difficulties scores. Finally, it was observed that the quality of life increased and sleep habits improved due to the increase in the time spent by mothers with their children. The findings are considered important in terms of examining the effects of the Covid-19 pandemic on individuals with ASD who need special education.