Mali tablolar analizi ile Türkiye'de enflasyonun bankacılık üzerine etkileri
- Tez No: 71803
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de ekonomik hayatı zorlaştıran enflasyonun bankacılık üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bankaların mali tabloları kullanılarak enflasyonun yol açtığı değişimler tahlil edilmiştir. Buradan enflasyon ile bankacılık arasındaki bağlantı yorumlanmıştır. Bunun yanısıra, mali analiz ile bağlantılı olarak, bankaların üstlendikleri riskler de araştırılarak enflasyon ile olan ilişkileri incelenmiştir. İncelemeler, Türkiye'de enflasyonun uzun vadede banka karlılığı üzerindeki etkilerinin zararlı olduğunu göstermektedir. Enflasyon mali tabloların güvenilirliği ve değerini bozmakta ve bilançolarda mevcut finansal riskleri artırmaktadır. Bu yüzden, banka karlılıklarında dalgalanmalar oluşmakta ve bankalar zararlarla sonuçlanan ciddi sorunlara sürüklenmektedir. Bankacılık zaten son yıllarda girdiği düşüş öncesi trendden ülkedeki yoğun enflasyonist tehditler nedeniyle ayrılamamaktadır. Türkiye'de bankacılık sektöründeki karların nominal artışlar olduğu tespit edilmiştir. Enflasyonun yarattığı aşındırmayı telafi edecek boyutlarda reel kara sahip banka sayısı çok az bulunmuştur. Bankaların, enflasyon etkilerini azaltabilmeleri ve karlarındaki istikrarsızlıkları giderebilmeleri için enflasyon muhasebesine ve risk yönetimine daha fazla önem vermeleri gerekmektedir. İ [
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to examine and evaluate the influences of inflation -the burden to economic life- on banking system in Turkey. With the help of financial analysis the interaction between inflation and banking sector is brought to light. Also, a related issue to this analysis, the risks that are closely connected with the banking system are examined and their relationship with inflation is observed. The findings show that inflation has detrimental side effects over the profitability of banks in Turkey. Inflation causes deficiencies on the financial statements and raises the risks founded in the balance sheet. Therefore, the profitability of banks has a volatile trend and this leads to heavy losses resulting severe problems. Banking sector in Turkey that has already turned out to collapse in the last few years cannot get rid of this decline because of the inflationary threats. The results indicate that the profit of banks recorded are nominally increasing. Unfortunately, there are very few banks having real profit that can overcome the depreciation caused by inflation. The dissertation points out that banking sector should show more concern on inflation accounting and risk management in order to reduce the adverse side effects of inflation and instability in profit. 1