Enflasyon muhasebesi ve bankalarda uygulanması
  1. Tez No: 92884
  2. Yazar: RIDVAN BAYIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÖRTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
ÖZET Genel Fiyat Düzeyi Muhasebesi Yöntemi, finansal tabloların gerçek değeri gösterir hale getirilmesi ve bu tablolardan daha anlamlı, daha faydalı bilgi üretilmesini sağlamak için kullanılan en uygun enflasyon muhasebesi yöntemlerinden biridir. Uluslararası muhasebe standartlarından IAS 29 ile de önerilmesi bunun bir göstergesidir. Tez çalışmamızın amacı, Genel Fiyat Düzeyi Muhasebesi Yönteminin Türk Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankaların temel finansal tablolarına uygulanmasının gerekliliğini, nasıl uygulanması gerektiğini ve uygulamada karşılaşılabilecek sorunların üstesinden nasıl gelinebileceğini göstermektir. Amacımıza ulaşmak için; ilk önce Türkiye Bankaları Konsolide Finansal Tabloları' nın maruz kaldığı bilanço yapısı risklerinin enflasyondan etkilenme dereceleri analiz edilmiştir. Daha sonra Türk Bankacılık Sektörü' nün özellikleri gözönünde bulundurularak finansal tabloları düzenlenmiş sanal bir banka işletmesinin finansal tabloları Genel Fiyat Düzeyi muhasebesi Yöntemi uygulanarak düzeltilmiştir. Uygulama, düzeltilmiş ve düzeltilmemiş verilerden yapılan analizlerin karşılaştırılması ile noktalanmıştır. Bu tezde, banka işletmelerinin Genel Fiyat Düzeyi Muhasebesi Yöntemini kullanarak finansal tablolarını düzeltmeleri gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Unutmamız gerekir ki; Türk mali sektörünün temel dinamiği olan bankalarımızın, sermayelerinin korunması ve finansal tablolarının bilgi alıcılarına doğru, anlaşılır ve faydalı bilgi iletebilmesi son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Management of general price level account which is used for achieving indication of financial tables with true values and for achieving the production of more meaningful and useful information from these tables is one of the inflation account methods whose application is easy and is suitable for our country structure. The aim of our thesis is to show the application reason, application type of this method to basic financial tables of the banks in Turkey and to show the solution ways of problems met in practice. In order to reach aim; firstly, being affected levels of balance structure risks that influence consolited financial tables of the banks in Turkey from inflation have been invistigated. Then, having kept in mind the characteristics of Turkish Banking Sector, imaginary financial tables of a bank administrating have been corrected by applying general price level account method. Application is finished by comparison of analysises which is carried out according to corrected and uncorrected data. According to our analysis result, in order to perform function of the account exactly; it is cocluded that banks admistratings must correct fundemantal financial tables according to method of general price level account. Not to be forgetten that the banks which is fundemantal dynamics of Turkish financial sector must move to inflation account application in order to save their capital and arrange financial tables as suitable for reality.