Tarife dışı engeller: Türkiye Avrupa Birliği arasındaki tekstil ticaret üzerine bir uygulama
Non-tariff barriers: An application in textile trade between Turkey and the European Union
  1. Tez No: 718033
  2. Yazar: TÜRKAY GIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MAHİR FİSUNOĞLU, DOÇ. DR. SEMİHA AYTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tarife dışı ticaret engeller yeni bir tanım olmamakla birlikte 1960'lı yılların başında ortaya çıkmaktadır. Tarife en yalın tanımı ile ürünün ülkeye girişi esnasında uygulanan vergidir. İthal edilen ürünlerin maliyetini arttırır, dış ticareti saptırır, fakat devletlere önemli gelirler sağlar. Tarife dışı engeller ise, uluslararası ticareti vergi haricinde kısıtlayan uygulamalardır. Ticarette engellerin uluslararası ticaret üzerindeki olumsuz etkilerinin artmasına paralel olarak bu önlemler önce GATT, daha sonra ise DTÖ bünyesinde ele alınmaya başlanmıştır. Tarife dışı engeller hemen hemen her sektörde karşımıza çıkabilmektedir. Dünyanın artık duyarlı olduğu küresel korumacılık hareketleriyle ya da insan ve hayvan sağlığı konusuna dikkat çekmek üzere bu alanlarda katı yaptırımlar içeren tarife dışı görünür ya da görünmez engeller uygulanmaktadır. Bu araştırmada Türkiye Avrupa Birliği dış ticaretinde tekstil sektörüne dayalı tarife dışı engellerin saptırıcı bir yönünün olduğunu, 2016-2020 gümrük tarife cetvellerine bakıldığında konulan engellerin aynı istikrarla tekrarlandığını, özellikle 52. fasıl pamuk sektöründe yaşanan kısıtlamaların ticareti bir hayli zorlaştırdığı yönünde tespitler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although non-tariff trade barriers are not a new definition, the term first appeared in the early sixties. In its simplest definition, the tariff is the tax applied during the entry of the product into the country. It increases the cost of imported products but provides significant income to the states. Non-tariff barriers are practices that restrict international trade other than taxes. In parallel with the increase in the negative effects of trade barriers on international trade, these measures have been started to be handled first within the GATT and then within the WTO. Almost all of the non-tariff barriers are the global protectionism movements to which the world is currently sensitive, or the visible or invisible non-tariff barriers with stricter sanctions in these areas to draw more attention to human and animal health. In our company, it has been determined that non-tariff barriers based on the textile sector in Turkey's foreign trade with the European Union have a deterrent aspect, and when the 2016-2020 customs tariff programs are examined, the obstacles have repeated in the same way in Chapter 52 of Customs Tariff Schedule.