Heritage language ideologies: Speakers' perspectives
Miras dil ideolojileri: Konuşanların perspektifleri
  1. Tez No: 718034
  2. Yazar: UĞUR ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ERDUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Mevcut tez çalışması, çevrimiçi mülakatlar yoluyla elde edilen veriler aracılığıyla, Türkiye'nin miras dillerinden biri olan Batı Ermenicesinin konuşucularının dil ideolojilerini incelemeyi hedeflemektedir. Mülakat etkileşimlerinden elde edilen verilerin çözümlemesi; miras dil konuşucularının, bir miras dil olarak Batı Ermenicesinin geçmişi, bugünü ve geleceğine yönelik yaşanmış deneyimlerini ve perspektiflerini ortaya koymaktadır. Dil ideolojileri çerçevesi, miras dil konuşucularının miras dillerine yönelik, mülakat etkileşimlerinde konumlanmış ideasyonlarına ışık tutmaktadır. Çalışmanın bulguları, farklı zaman dilimlerine yayılan, toplumsal ve dilbilimsel bağlam ve pratiklerle iki yönlü bir ilişki içerisinde bulunan, çoklu ve çeşitli dil ideolojilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The present thesis study aims to investigate the language ideologies held by speakers of Western Armenian, one of the heritage languages of Turkey, by means of data obtained through online interviews. Analysis of the data obtained from interview interactions reveals heritage language speakers' lived experiences with and perspectives of their heritage language in respect to the past, present and future of Western Armenian as a heritage language. The language ideology framework sheds light on the ideations of heritage language speakers in relation to their heritage language situated within interview interactions. The findings of the study reveal multiple and diverse language ideologies that span across different time periods, which are in a two-way relationship with the social and linguistic contexts and practices.