Secondary traumatic stress on lawyers who are working with migrants
Göçmenler ile çalışan hukukçulardaki ikincil travmatik stres
- Tez No: 718089
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Psikoloji, Sosyoloji, Law, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, göç alanında çalışan hukukçuların yaşadıkları ikincil travmatik stres düzeyini araştırmaktadır. Göç olgusu tüm dünyada her geçen gün artan ve bütün ülkeleri yakında ilgilendiren insan hakları bağlamında bir konudur. İnsan hakları alanında sahada çalışan birçok farklı meslek mensubu bulunmaktadır. Hukukçular gerek kişiler ile birebir görüşmelerde, gerek düzensiz göçmenlerin iş ve işlemlerinde, gerekse devletin ve uluslararası kurum-kuruluşların birçok farklı birimlerinde aktif bir şekilde rol almaktadır. İnsani yardım alanında çalışan kişilerin, ikincil travmatik stres deneyimleri oldukça fazladır. Bu nedenle, insan hakları alanında çalışan meslek elemanlarının görevlerinin sürdürebilirliği açısından ikincili travmatik stres düzeylerinin ölçülmesi önem arz etmektedir. İkincil travmatik stresi etkileyen birçok farklı faktör bulunmaktadır. Meslekte deneyim süresi, cinsiyet, yaş gibi faktörler hukukçuların maruz kaldığı ikincil travmatik stres düzeyini belirlemekte önemli faktörlerdendir. Bu çalışmanın amacı; farklı kurum ve kuruluşlarda göçmenler ile çalışan hukukçuların yaşadıkları ikincil travmatik düzeylerinin demografik değişkenler ile ilişkisini açıklamak ve sonrasında literatüre katkı sağlayacak bir şekilde alınabilecek önlemlerden ve/veya ortaya koyulabilecek uygulamalardan bahsetmektir. Bu çalışma, insan haklarının uygulanması konusunda çalışan hukukçuların yaşadıkları ikincil travmatik stres düzeyinin önemini ortaya koyarak, sahada çalışan meslek mensupları için daha verimli ve etkili çalışma programlarının oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the level of secondary traumatic stress experienced by lawyers working in the field of immigration. The phenomenon of migration is an issue in the context of human rights, which is increasing day by day all over the world and is closely related to all countries. Many different professionals working in the field of human rights and humanitarian aid. Lawyers take an active role both in one-on-one meetings with individuals, in the work and transactions of irregular migrants, and in many different units of the state and international institutions and organizations. People working in the field of humanitarian aid have quite a lot of secondary traumatic stress experiences. For this reason, it is important to measure the secondary traumatic stress levels of the professionals working in the field of human rights in terms of the sustainability of their duties. Many different factors affect secondary traumatic stress such as professional experience, gender, age, are important factors in determining the level of secondary traumatic stress that lawyers are exposed to. The aim of this study is to explain the relationship between the secondary traumatic levels experienced by lawyers working with migrants and, their demographic variables. This study will contribute to the development of more efficient and effective work programs for professionals working in the field by revealing the importance of the secondary traumatic stress level experienced by lawyers working on the implementation of human rights.