The effects of cGAS-STING-TBK1 pathway and nkt cell-activating ligand alpha-galactosylceramide on leishmania major infection and protection cGAS-STING-TBK1 yolağının ve doğal katil T-hücreleri aktifleştiren ligand alfa-galaktosilseramid'in leıshmanıa major enfeksiyonu ve korunmasındaki etkileri
- Tez No: 718109
- Danışmanlar: PROF. DR. MAYDA GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Leishmaniasis, Leishmania tek hücreli parazitlerinin sebep olduğu çok yönlü bir hastalıktır. Enfeksiyona sebep olan Leishmania parazitlerinin suşuna bağlı olarak, hastalık kendini tekrarlı kutanöz, mukozal veya viseral olarak gösterebilir. Leishmaniasis hastalığına karşı uygulanan koruyucu bir aşının bulunmaması ve Leishmania parazitlerinin ilaçlara karşı direnç geliştirmeye başlaması, bizi koruyucu aşı adayları ve yeni ilaçları keşfetmeye yöneltmiştir. Bu tezin ilk bölümünde, cGAS-STING-TBK1 DNA-algılama yolağının Leishmania enfeksiyonu üzerindeki etkisini inceledik. Sonuçlarımız, cGAS, STING veya TBK1 proteinlerinin yokluğunda enfekte edilen THP-1 tipi makrofajların parazit yüklerinde anlamlı ölçüde düşüş olduğunu gösterdi. Bu etkinin cGAS- ve TBK1-KO hücrelerin fagositoz mekanizmalarındaki bir yetersizlikten kaynaklanmadığını gösterdik. Bununla beraber, KO hücre hatlarında paraziti kontrol altında tutabilecek RNA'ların anlatım seviyelerinin artmış olduğunu gen anlatım analizi yaparak gözlemledik. Sonrasında, TBK1 inhibitörü amlexanox eşliğinde enfekte edilen vahşi tip THP-1 makrofajlarda, Leishmania major parazitlerinin fagositozunun ve fagolizozomlar içerisindeki replikasyonunun düştüğünü ortaya koyduk. Elde edilen bulgular, cGAS-STING-TBK1 yolağının Leishmania major parazitleri tarafından suistimal edilerek makrofajların içerisinde çoğalabilecekleri bir ortam yaratmış olabileceklerine işaret etmekte ve bu etkinin TBK1 inhibitörü amlexanox ile engellenebileceğini göstermektedir. Bu tezin ikinci bölümünde, Leishmania major eksozomlarının, çözünmüş Leishmania antijenlerinin (SLA) veya bütün olarak liyofilize edilmiş Leishmania parazitlerinin NKT-hücre aktive eden ligand α-Galaktosilseramid (α-GalCer) ile kombine edilmesi sonrasında aşılanan BALB/c farelerde yarattığı immünoprotektif etkileri araştırdık. Elde edilen bulgular, en güçlü etkinin α-GalCer ile kombine edilen SLA ve liyofilize edilmiş parazitler ile sağlandığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Leishmaniasis is a multi-faceted group of diseases caused by various species of Leishmania protozoa. Depending on the infecting Leishmania species, the disease manifests as recurrent cutaneous, mucocutaneous or visceral leishmaniasis all of which can be devastating for infected individuals. Lack of a protective vaccine and the rise of drug resistances in Leishmania spp. prompted us to explore preventative vaccine candidates and novel drugs against Leishmania major. In the first part of this thesis, we evaluated the role of cGAS-STING-TBK1 DNA- sensing pathway in the context of Leishmania major infection. Our findings showed that the absence of cGAS, STING or TBK1 proteins significantly diminished parasite loads of differentiated THP-1 macrophages. In contrast to STING-KO THP-1 cells, this effect was not due to reduced phagocytic capacities of cGAS- and TBK1-KO THP-1 cells. Similarly, gene expression analysis pointed to increased expression of genes which code for proteins that may aid in parasite control in KO cell lines. Furthermore, treatment of WT THP-1 cells with amlexanox, a TBK1 inhibitor, reduced both phagocytosis of Leishmania major promastigotes and replication of amastigotes inside phagolysosomes. Our results suggest that cGAS-STING-TBK1 pathway might be exploited by Leishmania major to promote a pro-parasitic environment in macrophages which can partially be reversed with the TBK1 inhibitor, amlexanox. In the second part of this thesis, we examined the degree of immunoprotection induced by Leishmania major exosomes, soluble Leishmania antigens (SLA) or whole lyophilized parasites combined with an NKT-cell inducing ligand, α- Galactosylceramide (α-GalCer), in BALB/c mice. While all of the vaccine candidates protected against Leishmania major, SLA and lyophilized parasites combined with α-GalCer were the most promising groups amongst them.