Okul öncesi mizah odaklı eğitim programının çocukların mizah ve yılmazlık becerilerine etkisi
The effect of early humor education program on children's humor and resilience skills
- Tez No: 718117
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ULUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
“Okul Öncesi Mizah Odaklı Eğitim Programı”nın çocukların mizah ve yılmazlık becerilerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Çalışma grubuna deney grubu için 15, kontrol grubu için 15 olmak üzere toplam 30 çocuk alınmıştır. Yarı deneysel uygulamanın yanı sıra uygulama öncesi ve sonrasında görüşmeler ve gözlem ile de nitel veriler elde edilmiştir. Veri toplama sürecinde çocukların mizah özelliklerini belirlemek amacıyla“Okul Öncesi Çocuklar İçin Mizah Ölçeği”, çocukların yılmazlık becerilerini değerlendirmek amacıyla“Çocuklar İçin Yılmazlık Ölçeği”,“Mizaha İlişkin Görüş Belirleme Formu”, Öğretmen Görüşme Formu“, ”Ebeveyn Görüşme Formu“ ve ”Uygulama Değerlendirme Formu“ kullanılmıştır. Araştırmanın deneysel deseninde, deney ve kontrol grupları ön test puanları arasındaki fark, ilişkisiz ölçümler için t-testi ile incelenmiştir. Gruplar arasında fark bulunmayan ölçümlerde, deneysel işlemin etkisi için 2x2 karışık ölçümler için ANOVA ile gruplar arasında fark bulunan ölçümlerde, deneysel işlemin etkisi ön test puanları kovaryant değişken olarak alınan ANCOVA ile test edilmiştir. Deneysel işlemin etkisinin kalıcılığını değerlendirmek için ön test, son test ve izleme testi arasındaki farka ilişkin tekrarlı ölçümler için ANOVA kullanılmıştır. Araştırmada nitel veriler ise içerik analizi ile yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, ”Okul Öncesi Mizah Odaklı Eğitim Programı“nın çocukların mizah ve yılmazlık becerilerinin desteklenmesinde önemli etkisinin olduğu görülmüştür. Nitel bulgular değerlendirildiğinde, deney grubu öğretmeni eğitim programının etkili olduğunu belirtirken; ebeveynler okul öncesi eğitimde mizaha yer verilmesi gerektiğine vurgu yaparak, ”Okul Öncesi Mizah Odaklı Eğitim Programı“nın tüm yaş gruplarında yaygınlaştırılarak uygulanması gerektiğini ifade etmişlerdir. Sonuçlar ”Okul Öncesi Mizah Odaklı Eğitim Programı"nın çocukların mizah ve yılmazlık becerilerini desteklemede etkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Mixed method was used in this study, which was carried out to examine the effect of early humor education program on children's humor and resilience skills. A total of 30 children, 15 for the experimental group and 15 for the control group, were included in the study group. In addition to the quasi-experimental application, qualitative data were obtained through interviews and observation before and after the application.“Humor Scale for Preschool Children”was used in the data collection process to determine the humor characteristics of children, and“Resilience Scale for Children”,“Opinion Form Regarding Humor”,“Teacher Interview Form”,“Parent Interview Form”and“Application Evaluation Form”was used in order to evaluate children's resilience skills. In the experimental design of the study, the difference between the pretest scores of the experimental and control groups was examined with the t-test for unrelated measurements. In the measurements where there was no difference between the groups, the effect of the experimental procedure was tested with ANOVA for 2x2 mixed measurements, and in the measurements where there was a difference between the groups, the effect of the experimental procedure was tested with ANCOVA, which was taken as a covariant variable. To assess the persistence of the effect of the experimental procedure, ANOVA was used for repeated measures of the difference between the pretest, posttest, and follow-up test. Qualitative data in the research were interpreted by content analysis. As a result of the research, it was seen that the“Early Humor Education Program”had a significant effect on supporting children's humor and resilience skills. When the qualitative findings were evaluated, while the experimental group teacher stated that the training program was effective, the parents emphasized that humor should be included in pre-school education and stated that the“Early Humor Education Program”should be applied by spreading it to all age groups. The results revealed that the“Early Humor Education Program”was effective in supporting children's humor and resilience skills.