On the BMY inequality on surfaces
Yüzeylerdeki BMY eşitsizliği üzerine
- Tez No: 718121
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HURŞİT ÖNSİPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde, positif mertebede genel tipdeki sıradan yüzeyler ve BMY eşitsizliğinin geçersizliği arasındaki ilişki incelendi. Pürüzsüz projektif yüzey $S$ ve pürüzsüz projektif eğri $C$ için $\pi: S \longrightarrow C$ yarı kararlı liflemeleri üzerinde çalışılmıştır. $S$, $C$ ve $S/C$ üzerindeki yerel diferansiyel tam formlarla alakalı tam dizileri kullanarak, jenerik sıradan yarı kararlı lifleme gösteren sıradan yüzeylerin $c_1^2$ ve $c_2$ değişmezleri üzerine bir eşitsizlik ispatlandı. Bu eşitsizlik, sıradan lifleme söz konusu olduğunda yok olan bir düzeltme terimiyle BMY eşitsizliğinden farklılaşır. Son bölümde $X$ yüzeyi üzerindeki Bogomolov eşitsizliğinin ($c_1^2 \le 4c_2$) geçersizliği ile bazı özel $X$-grup şemaları için kıvrımların varlığını alakalandıran alternatif bir yaklaşım yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In the thesis, we are concerned with the relation between the ordinarity of surfaces of general type and the failure of the BMY inequality in positive characteristic. We consider semistable fibrations $\pi:S \longrightarrow C$ where $S$ is a smooth projective surface and $C$ is a smooth projective curve. Using the exact sequence relating the locally exact differential forms on $S$, $C$, and $S/C$, we prove an inequality relating $c_1^2$ and $c_2$ for ordinary surfaces which admit generically ordinary semistable fibrations. This inequality differs from the BMY inequality by a correcting term which vanishes if the fibration is ordinary. In the last chapter we discuss an alternative approach which relates the failure of the Bogomolov inequality ($c_1^2 \le 4c_2$) on a surface $X$ to the existence of torsors for some special $X$-group schemes.