Kredi kararını rasyonelleştirmede finansal analizin rolü: Kuzey Iraktaki bankalar örneği
Role of financial analysis in rationalizing credit decision: The example of banks in northern Iraq
  1. Tez No: 718122
  2. Yazar: HOSHMAND ASAAD ZRARİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KENAN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünyanın zamanla gelişmesi bireylerin ve firmaların da finansal ihtiyaçlarının artmasına neden olmaktadır. Bireyler ve firmalar, söz konusu finansal ihtiyaçların karşılanabilmesi için finansal kuruluşlara başvururlar. Finansal ihtiyaçlarının giderilmesi için finansal kuruluşlara yapılan taleplerin çoğu kredi şeklinde olmaktadır. Çalışmanın temel amacı; Finansal kuruluşlardan olan bankaların, yapılan kredi taleplerini değerlendirirken, kredi kararlarını rasyonelleştirmek için bir araç olarak finansal analize ne ölçüde güvendiklerini belirlemektir. Çalışmada örneklem olarak, Kuzey Irak bölgesinde yer alan bankalarda çalışan 100 kredi görevlisi üzerinde bir pratik çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada verileri işlemek ve değişkenler arasındaki ilişkileri bulmak için istatistiksel analiz programını (SPSS) kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre, her iki bağımlı değişken olan kredi başvuru sahibi ile ülkenin genel ekonomik ve siyasi durumu ve bankalar ile ilgili faktörler, bağımsız değişken olan kredi kararının rasyonelleştirilmesi arasında pozitif korelasyon olduğu ve bağımsız değişken olan kredi kararının rasyonelleştirilmesinde bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the development of the world, needs of peoples and companies begin to increase and people apply to banks to get these needs. Banks offer people a variety of ways to meet these needs, and the way people most often resort to is loans. The main purpose of the study is to determine the extent to which banks rely on financial analysis as a tool to rationalize their credit decisions. In the study, as an example, a practical study was conducted on 100 loan officers working in banks in the Northern Iraq region. In this study was used, statistical analysis program (SPSS) to process the data and find the relationships between the variables. According to the findings obtained as a result of the analysis, it has been determined that there is a positive correlation between the two dependent variables, the loan applicant, and the economic, political situation factors related to the banks, and independent variable, the rationalization of the loan decision, and it has an effect on the rationalization of the independent variable, the loan decision.